Czterech Rosjan na pięciu Ukraińców. "Bardzo długie negocjacje" i jedenasta wymiana jeńców
Rosyjska agresja na Ukrainę trwa już od 107 dni. W piątek doszło do jedenastej już wymiany jeńców. Czterech Rosjan zostało wymienionych za pięciu Ukraińców. Mer Charkowa Ihor Terehow przekazał, że Rosjanie używają coraz mocniejszych bomb do atakowania miasta. Wcześniej szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że atakowany Siewierodonieck się trzyma, ale Rosjanie niszczą wszystko na swojej drodze. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 1:43
Podczas walk na południu Ukrainy w ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie oddziały zlikwidowały 39 rosyjskich agresorów i co najmniej 11 jednostek sprzęt - donosi Ukrinform opierając się na meldunku Dowództwa Operacyjnego "Południe" umieszczonym na Facebooku.
- 1:30
Łączne straty ukraińskich obrońców sięgają 10 tys. osób, poinformował w piątek podczas wieczornej transmisji na internetowym kanale Feigin Live doradca prezydenta Ukrainy OP Ołeksiej Arestowicz.
- 0:48
- 21:37
Prawie 143 tysiące złotych przekazało Mławie (Mazowieckie) partnerskie miasto Viernheim w Niemczech w ramach pomocy dla uchodźców z Ukrainy. To już czwarty przelew z Viernheim na ten cel. Jego partnerskie miasto we Francji - Franconville, także włączyło się do pomocy i wysłało do Mławy 19 ton darów.
- 20:39
- Dzisiaj kluczowym priorytetem dla nas jest pilne otrzymanie ciężkiego uzbrojenia. Jest to ważne dla pokonania agresora rosyjskiego i przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy -mówił prezydent Wołodymyr Zełenski na spotkaniu z brytyjskim ministrem obrony Benem Wallace'em. Na spotkaniu w Kijowie rozmawiali też o sposobach odblokowania portów.
- 20:28
Dokonaliśmy jedenastej wymiany jeńców z wojskami rosyjskimi od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Czterech Rosjan zostało wymienionych za pięciu Ukraińców - napisał Witalij Kim, szef władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy.
Jednym z uwolnionych Ukraińców jest Ołeh Pyłypenko, przywódca jednej z hromad leżących w regionie. Jak przekazał Kim, Pyłypenko został porwany przez Rosjan 10 marca.
- Negocjowaliśmy bardzo długo, ale teraz już jest tutaj - powiedział Kim, komentując uwolnienie Pyłypenki. - 19:22
- 18:44
Prezydent Rosji Władimir Putin poczuł się źle po czwartkowym występie w telewizji i potrzebował "pilnej pomocy medycznej" - informuje o tym włoski dziennik "Il Messaggero", powołując się na kanał General SVR na komunikatorze Telegram. Według tego źródła stan Putina był zły, miał zawroty głowy i stracił siły.
- 18:44
Niemcy zwiększyły w styczniu-kwietniu bieżącego roku import z Rosji o 60 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego – oznajmił ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk.
"To szaleństwo! Mimo agresywnej rosyjskiej wojny Niemcy w styczniu-kwietniu 2022 r. zwiększyły import z Rosji o 60 proc. i przekazały do Moskwy jeszcze prawie 6 mld euro" - napisał.
- 17:39
Francja jest gotowa wziąć udział w operacji, która pozwoliłaby na odblokowanie portu w Odessie i eksport zboża ukraińskiego - zadeklarował Pałac Elizejski. Zapewnił, że pragnie, by Ukraina wyszła zwycięsko z prowadzonej przez Rosję wojny.
- 17:04
Już ponad 1000 kobiet piastuje stanowiska dowódcze w armii ukraińskiej - poinformowała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska na Telegramie.
Jak podkreśliła, w Siłach Zbrojnych Ukrainy służbę pełni w sumie 37 tysięcy kobiet.
- Większość naszych lekarzy to kobiety. 50 procent naszych przedsiębiorców to kobiety - dodała Zełenska. - 16:56
Wojska rosyjskie zostały rozmieszczone w 10 miejscowościach na Białorusi - poinformował rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk.
Dodał, że ukraińskiemu ministerstwu wiadomo też o systemach rakietowych Iskander na Białorusi, co grozi kontynuowaniem ataków rakietowych na ukraińskie terytorium. - 16:45
Polska pomaga Ukrainie każdego dnia. Uważamy, że jest to interes nie tylko Ukrainy, żeby się obronić i zachować suwerenność, ale że jest to także interes nas - Polski i całego wolnego świata - powiedział prezydent Andrzej Duda w Bukareszcie.
- 16:13
Intensywność rosyjskich ostrzałów Charkowa spadła, ale Rosjanie zaczęli stosować potężniejsze bomby i pociski dalekiego zasięgu - powiedział mer tego miasta Ihor Terehow. Dodał, że zniszczenia w Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy, są poważne.
- 15:41
Skazanie przez separatystów walczących na Ukrainie Brytyjczyków łamie Konwencje genewskie - oceniła szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss.
- 15:15
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że spotkał się dzisiaj w Kijowie z brytyjskim ministrem obrony Benem Wallace'em. Zełenski ocenił, że Londyn jest liderem pod względem pomocy zbrojnej i finansowej dla Ukrainy.
"Uzbrojenie, finanse i sankcje - to trzy sprawy, w których Wielka Brytania konsekwentnie pokazuje, że jest liderką we wspieraniu Ukrainy. Cenimy taką prawdziwą, spójną współpracę, gdy słowa i dyskusje przeradzają się stale w czyny" - napisał Zełenski na komunikatorze Telegram. - 14:53
12 lekarzy zmarło wskutek rosyjskich ataków, zaś 47 odniosło ciężkie obrażenia od początku wojny w Ukrainie - poinformował minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.
- 14:46
W przypadku opanowania obwodu kijowskiego Ukrainy, Rosjanie planowali zorganizowanie pseudoreferendum i rozdanie mieszkańcom dokumentów tożsamości z czasów ZSRR - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Na terenie obwodu kijowskiego Rosjanie planowali utworzenie administracji okupacyjnej, oraz - po referendum - ogłoszenie kolejnej separatystycznej republiki. Chciano zewidencjonować wszystkich obywateli i w zamian za dokumenty ukraińskie przymusowo rozdać paszporty ZSRR - przynajmniej na czas początkowy, do wydania dokumentów rosyjskich - przekazało SBU.
Świadczą o tym dane, jakie uzyskał kontrwywiad wojskowy SBU na pozycjach okupantów; potwierdza to również zachowanie Rosjan na tych terytoriach Ukrainy, które znajdują się pod tymczasową okupacją - napisano w komunikacie. - 14:17
- 13:43
- W najbliższym czasie Unia Europejska ma szansę zrobić historyczny krok, który dowiedzie, że jej słowa o przynależności narodu ukraińskiego do rodziny europejskiej nie są puste - powiedział w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski na zakończenie Szczytu Demokracji w Kopenhadze.
- W kontekście tego, że Ukraina powinna być częścią rodziny europejskiej, musimy przejść od słów do czynów - oświadczył ukraiński przywódca.
- Dlaczego są jeszcze politycy nastawieni sceptycznie albo wahający się co do tego, czy Ukraina powinna wstąpić do Unii Europejskiej? Dlaczego? Dlaczego naród ukraiński tak długo słyszał, że musi się znajdować w szarej strefie pomiędzy Unią Europejską a Rosją. Dlaczego? Jeżeli Rosja cynicznie łamie dosłownie wszystkie główne dokumenty prawa międzynarodowego, dlaczego są do tej pory tacy, którzy wahają się, czy blokować jakiekolwiek stosunki z tym państwem? - pytał Zełenski. - 13:20
- Niestety teraz Europa, a zwłaszcza rodziny w Europie przeżywają moment, który dla wielu jest tragiczny, a dla wszystkich - dramatyczny z powodu wojny na Ukrainie - oświadczył papież Franciszek w czasie audiencji w Watykanie.
- Matki i ojcowie, niezależnie od swojej narodowości, nie chcą wojny. Rodzina jest szkołą pokoju - powiedział
- 12:37
Praca lekarzy w placówkach medycznych na terytoriach okupowanych Ukrainy nie jest kolaboracją, jeśli ich celem jest pomaganie ludziom i zapewnienie funkcjonowania szpitali – oświadczył minister zdrowia Wiktor Laszko. Za kolaboranta będzie jednak uznany ten, kto współpracuje z okupantem z powodów politycznych - dodał.
- 12:27
Putin wydestylował ze współczesnej historii wszystko co najgorsze - nacjonalizm, imperializm i kolonializm. Wojna na Ukrainie, z którą mamy do czynienia, zredefiniuje Europę i być może cały świat - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
- 12:26
Trzy osoby zginęły w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim, a w obwodzie charkowskim bilans ataków to dwie ofiary śmiertelne i piętnaście rannych – powiadomiły władze lokalne. Na południu kraju Rosjanie blokują ewakuację z okupowanych terenów.
- 11:53
W Rosji znacząco wzrosła liczba skarg wpływających do administracji Putina z powodu wojny na Ukrainie. Od początku wojny wpłynęło 1,2 miliona skarg na ministerstwo obrony - informuje portal Ukrainska Prawda.
- 11:38
Szef sztabu włoskiej marynarki wojennej admirał Enrico Credendino powiedział, że na Morzu Śródziemnym trwa obserwacja 18 znajdujących się tam rosyjskich okrętów i dwóch okrętów podwodnych. Ocenił, że nigdy nie było ich tak wiele.
Podkreślił również, że włoskie jednostki są gotowe płynąć w kierunku brzegów Ukrainy, by pomóc w ich rozminowaniu.
- 11:28
Obecnie toczy się wojna artylerii, to ona zdecyduje o przyszłości, a Ukraina pod względem artylerii przegrywa – powiedział wiceszef wywiadu wojskowego Ukrainy w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Guardian". "Wszystko zależy od tego, jakiej pomocy udzieli nam Zachód" – podkreślił wojskowy.
- 10:58
Oczekuje się, że Komisja Europejska w przyszłym tygodniu zarekomenduje przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej - napisał Bloomberg, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.
Agencja dodała, że rekomendacja KE może zostać ogłoszona 17 czerwca i będzie powiązana z warunkami, jakie Ukraina będzie musiała spełnić w sprawie wzmocnienia rządów prawa i legislacji antykorupcyjnej.
- 10:36
Kreml kontynuuje ataki propagandowe na Polskę osadzone w kontekście wojny w Ukrainie - zaznaczył rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że w ostatnim czasie rosyjska propaganda koncentrowała się na szerzeniu narracji o rzekomych zakusach terytorialnych Polski.
- 10:21
Wojska Rosji kontrolują wszystkie obszary mieszkalne w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Trwają walki o strefę przemysłową Azot, w której bronią się Ukraińcy – poinformował amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym sprawozdaniu.
Przejęcie przez Rosjan kontroli nad wszystkimi obszarami mieszkalnymi Siewierodoniecka potwierdziły zarówno źródła ukraińskie, jak i rosyjskie. Wojska Rosji wciąż bezskutecznie starają się opanować wieś Toszkiwka, by zaatakować od południa miasto Lisiczańsk bez przekraczania rzeki Doniec – dodano.
Rosjanie prowadzili ciężki ostrzał obszarów w Siewierodoniecku i wokół miasta z artylerii i z powietrza, by wesprzeć działania sił lądowych – zaznaczono.
- 9:13
Rosja kontroluje większość Siewierodoniecka na wschodzie Ukrainy, jednak nie jest w stanie okrążyć i zająć okolicznych terenów z północy i południa - podało w codziennym komunikacie brytyjskie ministerstwo obrony.
Poinformowano również o rosyjskich problemach w dostarczaniu podstawowych usług publicznych mieszkańcom okupowanych obszarów Ukrainy. Zaznaczono, że dostęp do wody pitnej jest na nich sporadyczny, a połączenia internetowe i telefoniczne są stale przerywane.
"W Chersoniu prawdopodobnie brakuje leków, w Mariupolu grozi wybuch epidemii cholery" - podano, dodając, że pojedyncze przypadki tej choroby są notowane w mieście od maja. Dodano, że lokalna służba zdrowia najprawdopodobniej już jest bliska upadku.
- 9:07
Siewierodonieck się trzyma, ale Rosjanie niszczą wszystko na swojej drodze – poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. W regionie są nowe poważne zniszczenia, a z Lisiczańska udało się ewakuować 16 mieszkańców.
"Ruski mir" to pustynia i do tego właśnie dąży wróg – napisał Hajdaj. W czwartek Rosjanie doszczętnie zniszczyli Pałac Lodowy – duży kompleks sportowo-koncertowy w Siewierodoniecku - oraz kolejne 40 budynków w różnych miejscowościach.
- 8:16
Niemiecki kanclerz Olaf Scholz będzie kontynuować politykę swojej poprzedniczki Angeli Merkel i Niemcy nie wyślą Ukrainie obiecanego uzbrojenia - powiedział w telewizji TSN ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.
Według niego Scholz dołoży wszelkich starań, żeby niemiecka broń nie trafiła na Ukrainę.
- 8:09
Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 31,9 tys. żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Minionej doby Rosja straciła też 11 czołgów, 12 pojazdów opancerzonych, system artylerii, dziewięć wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, system przeciwlotniczy i 10 dronów – wynika z zestawienia opublikowanego na Facebooku.
- 7:53
Trwają walki o Siewierodonieck. W Donbasie siły rosyjskie prowadzą zmasowany ostrzał artyleryjski i podejmowały próby szturmu na niektórych odcinkach, odnosząc "częściowe sukcesy". Wojska ukraińskie atakowały pozycje przeciwnika w obwodzie chersońskim na południu kraju – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
- 7:16
Wojna w Ukrainie pokazuje, że zdjęcia z komercyjnych satelitów radykalnie zmieniają krajobraz informacyjny i działania wywiadowcze. One już wypłynęły na politykę USA wobec Ukrainy i sam przebieg wojny - pisze amerykański magazyn "Foreign Affairs".
- 7:10
Relacje między Kanadą a Polską stały się bardzo intensywne, Polska jest jednym z krajów, które miały udział w zwiększeniu pomocy Kanady dla Ukrainy - powiedział w rozmowie dla PAP nowy ambasador Polski w Kanadzie Witold Dzielski.
- 4:48
W Kanadzie zamrożono rosyjskie aktywa o wartości ponad 123 milionów dolarów kanadyjskich. Zablokowano też transakcje o wartości ponad 289 mln dolarów – podała w czwartkowym komunikacie kanadyjska policja.
Parlament Kanady Justin Trudeau kończy zaś prace nad budżetem federalnym, a w propozycjach przepisów okołobudżetowych znalazła się możliwość przejęcia rosyjskich aktywów w Kanadzie i przekazanie ich Ukrainie na odbudowę kraju po wojnie oraz na rekompensaty dla ofiar rosyjskiej inwazji.
- 4:39
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Rzymie z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. Dzień wcześniej w Portugalii rozmawiał z prezydentem Marcelo Rebelo de Sousą. Celem obu wizyt jest budowanie poparcia dla nadania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej.
- 4:39
Władze mołdawskiej służby celnej spotkały się w czwartek z przedstawicielami Unii Europejskiej, którzy zadeklarowali rządowi w Kiszyniowie wsparcie w kwestii utrzymującego się od początku czerwca chaosu na przejściach granicznych z Rumunią.
Mołdawskie media wskazują, że chaos wynika z nadmiernego natężenia ruchu z naddunajskich portów z towarami pochodzącymi z Ukrainy, które z powodu wojny w tym kraju i zamknięcia portów morskich nie mogą być kierowane przez Morze Czarne.
- 4:39
- 4:38
Sytuacja na froncie nadal jest ciężka, w ciągu dnia nie było istotnych zmian - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo wyemitowanym w nocy z czwartku na piątek.
Zełenski zapewnił, że ważny strategicznie Siewierodonieck i sąsiedni Lisiczańsk, a także inne miasta Donbasu, które dla rosyjskiego agresora są obecnie kluczowymi celami na wschodzie kraju, mogą się skutecznie bronić. - Czynimy natomiast pewne postępy w regionie charkowskim i wyzwalamy nasz kraj - powiedział prezydent Ukrainy.
Odnosząc się do sytuacji na południu kraju mówił o "pewnym pozytywnym efekcie w regionie zaporoskim, gdzie możliwe się stało pokrzyżowanie planów agresora (...) Broni się także Mikołajów".
- 4:38
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał na Twitterze, że poinformował prezydent Francji Emmanuela Macrona o "sytuacji na froncie".
Obaj przywódcy uzgodnili, że pozostaną w kontakcie, zwłaszcza w kontekście zabiegów Ukrainy o przyznanie jej statusu kandydata do Unii Europejskiej.
- 4:37
Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Wołodymyrem Zełenski, prezydent Emmanuel Macron zapewnił, że Francja nadal będzie dostarczać Ukrainie ciężką broń do obrony przed rosyjską agresją - poinformował w czwartek późnym wieczorem Pałac Elizejski.
Macron zapewnił także Zełenskiego, że Francja cały czas stoi po stronie Ukrainy. Francja dostarczyła już na Ukrainę 12 haubicoarmat Caesar, a także szkoli ukraińskich żołnierzy do ich obsługi.
- 4:37
Wojska rosyjskie zniszczyły mieszczącą kryte lodowisko halę sportową w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek szef władz obwodu Serhij Hajdaj.
"Jeden z symboli Siewierodoniecka został zniszczony. Spłonął pałac lodowy" - przekazał Hajdaj na Telegramie. Dodał, że mogąca pomieścić 5 tys. widzów hala sportowa została zbombardowana przez wojska rosyjskie.
"5000 mieszkańców Siewierodoniecka nie pojawi się już na koncercie na najlepszej scenie miasta (...) Lodowisko, łyżwiarstwo figurowe, hokej, siatkówka, szkoła sportowa, koncerty, bale absolwentów - blisko 50 lat historii rozwoju sportowego i kulturalnego naszego Siewierodoniecka (...) Nie wybaczymy wam, zwyrodnialcy" - napisał gubernator.
Autorka/Autor:asty, ads
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Telegram/luhanskaVTSA
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu