"Uwierzcie mi, wiem już, że rozwiązywanie parlamentu nie jest straszne"


Macie wszelkie szanse trafić do podręczników jako parlament, który dokonał niemożliwego - zwrócił się do deputowanych Rady Najwyższej ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Postawił przed deputowanymi szereg zadań, w tym zakończenie wojny w Donbasie i odzyskanie Krymu. Nowy parlament Ukrainy, powołany po lipcowych przyspieszonych wyborach, odbył w czwartek inauguracyjne posiedzenie.

- Głównym zadaniem, które stoi dziś przed wami, jest wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego i obrony, zakończenie wojny w Donbasie oraz odzyskanie zaanektowanego przez Federację Rosyjską Krymu – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartkowym wystąpieniu przed Radą Najwyższą.

Prezydent Zełenski apeluje: żeby nie było bójek

Prezydent ocenił, że nowa Rada Najwyższa, która została zaprzysiężona w czwartek, z pewnością zapisze się na kartach historii. - Pozostaje tylko pytanie: w jaki sposób? - zauważył.

- Macie wszelkie szanse trafić do podręczników jako parlament, który dokonał niemożliwego, który wcielił w życie wszystko to, czego nie zrobiono w ciągu ostatnich 28 lat (istnienia niepodległej Ukrainy - red.). Jako parlament, w którym nie było bójek i – bardzo was proszę – nieobecności posłów podczas obrad (…), lecz była konstruktywna, codzienna praca na rzecz narodu ukraińskiego – oświadczył Zełenski.

Według szefa państwa parlament powinien wdrażać reformy, na które – jak podkreślił – oczekują zarówno obywatele Ukrainy, jak i cały świat. - Poziom zaufania dla nowego parlamentu jest ogromny, a więc poziom oczekiwań jest jeszcze większy. Przed wami szereg wyzwań i zadań - oświadczył prezydent.

Lista zadań i roczny "okres próbny"

Zełenski wyliczył, że wśród zadań parlamentu są także między innymi: "długo oczekiwana" likwidacja immunitetu poselskiego, ustawa o impeachmencie prezydenta, reforma organów porządkowych i sądownictwa, kontynuacja decentralizacji, kontynuacja integracji europejskiej, liberalizacja gospodarki, polepszenie klimatu dla inwestycji zagranicznych, osiągnięcie realnej niezależności energetycznej, rozbudowa przemysłu, rozwój rolnictwa, infrastruktury, medycyny, poprawa stanu edukacji i odrodzenie ukraińskiej nauki.

Prezydent dał nowej Radzie Najwyższej rok, jako "wasz okres próbny". - Uwierzcie mi, wiem już, że rozwiązywanie Rady Najwyższej nie jest straszne. Ale mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Zróbmy to razem! Dziękuję! Chwała Ukrainie – zakończył Zełenski.

Parlament po przedterminowych wyborach

Wołodymyr Zełenski zapowiedział rozwiązanie poprzedniego parlamentu w dniu swojej prezydenckiej inauguracji, 20 maja. Dekret, którym rozpisał przedterminowe wybory na 21 lipca, wydał w pierwszym dniu urzędowania. Zdecydowanym zwycięzcą wyborów została partia prezydencka Sługa Narodu. Ugrupowanie to ma w nowej Radzie Najwyższej 254 deputowanych, co daje mu samodzielną większość.

Rozkład sił w ukraińskim parlamencieMaciej Zieliński / PAP

Autor: rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: