Petro Poroszenko podejrzany o zdradę stanu i wspieranie terroryzmu

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Ukraińskie państwowe biuro śledcze informuje, że były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko został poinformowany o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczącego zdrady stanu i wspierania terroryzmu.

Byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę poinformowano o możliwości popełnienia przezeń przestępstwa z artykułu dotyczącego zdrady stanu i wspierania terroryzmu - podało w poniedziałek ukraińskie państwowe biuro śledcze. "Jest podejrzany o to, że działając w zmowie z grupą osób, w tym z przedstawicielami kierownictwa Rosji, sprzyjał działalności organizacji terrorystycznych Ługańskiej Republiki Ludowej i tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej" - napisało biuro.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Według śledczych osoby figurujące w aktach sprawy miały za państwowe pieniądze kupować węgiel od samozwańczych republik, przez co uzależniły ukraińską sferę energetyczną od Rosji i separatystów.

Partia Poroszenki oskarża Zełenskiego o prześladowanie opozycji

Liderka parlamentarnej frakcji Europejskiej Solidarności, której szefem jest Poroszenko, Iryna Heraszczenko oceniła działania państwowego biura śledczego jako "politycznie umotywowane prześladowanie lidera opozycji". Zaś sama partia stwierdziła, że "zamiast tego, by wzmacniać obronę kraju, (prezydent Wołodymyr) Zełenski wzmacnia prześladowanie partii opozycyjnej".

Dodano, że od prawie trzech lat prowadzone są "dziesiątki nielegalnych śledztw wobec piątego prezydenta na podstawie licznych bezpośrednich żądań Wołodymyra Zełenskiego".

Adwokat Poroszenki, Ilja Nowikow napisał na Facebooku, że w poniedziałek Poroszenko przebywa w Warszawie, a powiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i wezwanie na przesłuchanie 23 grudnia prokuratura dostarczyła na teren jego posesji.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości