Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
TVN24, PAP

840 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Szwajcarii na organizowany tam w weekend szczyt pokojowy, w którym udział ma wziąć sto państw i organizacji międzynarodowych. Ukraiński sztab generalny przekazał, że w ciągu ostatnich 24 godzin na terenie kraju odnotowano ataki 490 dronów kamikadze oraz 38 nalotów z użyciem 57 rakiet. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> Mieszkanka wsi Hłuszkiwka w obwodzie charkowskim zginęła w piątek po południu w rosyjskim ostrzale - podał portal Ukrainska Prawda. Podczas nalotu uszkodzone zostały budynki mieszkalne, gospodarcze oraz lokalne przedszkole. Prokuratura powiadomiła o podjęciu działań "w celu udokumentowania zbrodni wojennych" - przekazał portal. > Jak podał na swoim kanale w mediach społecznościowych ukraiński sztab generalny, w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano ataki 490 dronów kamikadze oraz 38 nalotów z użyciem 57 rakiet.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Szwajcarii na szczyt pokojowy oeganizowany w weekend w Buergenstocku niedaleko Lucerny. Ogłosił, że w wydarzeniu weźmie udział sto państw i organizacji międzynarodowych zjednoczonych "wspólnym celem trwałego i sprawiedliwego pokoju".

Prezydent Wołodymyr Zełenski przybył do Szwajcarii na szczyt pokojowyPAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER / POOL

> Przywódcy G7 zebrani na szczycie w Apulii na południu Włoch zadeklarowali "solidarność, by wspierać walkę Ukrainy o wolność i jej odbudowę tak długo, jak będzie to konieczne". Poinformowali także o zwiększeniu produkcji i dostaw sprzętu, by pomóc Ukrainie w obronie oraz modernizacji jej sił zbrojnych. Podkreślili determinację, by podnieść koszty prowadzenia wojny przez Rosję poprzez nałożenie dalszych sankcji.

> Ukraina nie będzie musiała spłacać uzgodnionej przez G7 pożyczki 50 miliardów dolarów, bo będzie ona spłacana z odsetek generowanych przez zamrożone rosyjskie środki państwowe - powiedział przedstawiciel Białego Domu, tłumacząc podjęte podczas szczytu we Włoszech decyzje. Urzędnik podsumował w ten sposób podczas briefingu dla dziennikarzy najważniejsze postanowienie zakończonego w piątek szczytu G7 w włoskiej Apulii, na którym sprawa wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów była jednym z głównych tematów.

> Ambasadorowie krajów członkowskich w piątek jednomyślnie zatwierdzili tzw. ramy negocjacyjne wyznaczające ścieżkę rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią. To oznacza, że oba kraje rozpoczną negocjacje jeszcze w czerwcu.

> Władimir Putin oświadczył, że Rosja będzie gotowa do rozpoczęcia negocjacji, gdy ukraińskie wojska zostaną całkowicie wycofane z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Są to regiony Ukrainy, których aneksję Rosja ogłosiła po rozpoczęciu pełnowymiarowej napaści na ten kraj.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin w odpowiedzi podkreslił, że Rosja nie ma prawa stawiać Ukrainie warunków zakończenia wojny. - To ultimatum, któremu nie można ufać - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Na oświadczenie Putina zareagowało także ukraińskie MSZ.

Putin postawił warunki pokoju. Mocna odpowiedź z USA i reakcja Kijowa

Autorka/Autor:mjz//mm

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER / POOL

Tagi:
Raporty: