Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl, Ukraińska Prawda, PAP, Reuters

831 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Rosyjski terror musi przegrać - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski. Poinformował, że w ciągu ubiegłego tygodnia Rosja dokonała na Ukrainę prawie tysiąc ataków, używając rakiet, bomb lotniczych i dronów. Systematycznie ostrzeliwane są rejony przygraniczne. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> Całkowite lekceważenie życia ludzkiego i ciągły terror jest tym, co Rosja próbuje szerzyć - poinformował w niedzielę na kanale Telegram Wołodymyr Zełenski. Przekazał, że w ciągu ubiegłego tygodnia Rosja dokonała na Ukrainę prawie tysiąc ataków, używając rakiet, bomb lotniczych i dronów. Zełenski wezwał sojuszników do zapewnienia Ukrainie większej liczby systemów obrony powietrznej i broni dalekiego zasięgu, a także do wywarcia większej presji na Rosję.

> W ciągu ostatniej doby 19-krotnie został ostrzelany graniczący z Rosją obwód sumski. Rosjanie użyli do ataków artylerii i dronów. W obwodach odeskim, mikołajowskim i charkowskim ogłaszano alarm powietrzny. W Charkowie było słychać serię wybuchów - przekazał portal telewizji Suspilne.

Zniszczenia w mieście Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim PAP/Alena Solomonova

> Najwięcej starć bojowych w ciągu ostatniej doby miało miejsce na odcinku pokrowskim w obwodzie donieckim - przekazał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Ukraińcy odpierali ataki także w obwodzie charkowskim.

> Rosja wywołała wojnę, której Ukraina nigdy nie chciała i nie sprowokowała, a która przerodziła się w najtragiczniejszy konflikt w dziejach Europy od II wojny światowej. Wszystko to było wywołane serią porażek w dyplomacji - oświadczył w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski, goszczący w Singapurze. Prezydent Ukrainy przybył tu na zaproszenie Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS), organizatora Shangri-La Dialogue - najważniejszego azjatyckiego szczytu poświęconego obronności, który zwoływany jest od 2002 roku. Był to jego pierwszy osobisty udział w szczycie. W ubiegłym roku wygłosił przemówienie zdalnie.

Zełenski zarzucił Chinom współpracę z Rosją przy sabotowaniu tego spotkania i wsparcie dla rosyjskiego przemysłu obronnego. - Potrzebny jest otwarty i inkluzywny dialog - podkreślił ukraiński przywódca w przemówieniu do ministrów obrony i delegatów z 50 państw. - Jesteśmy przekonani, że nasz świat chce być zjednoczony i zdolny do działania w pełnej harmonii - powiedział Zełenski. Przekonywał, że to dyplomacja - w formie szczytu pokojowego, który odbędzie się w Szwajcarii w dniach 15-16 czerwca - jest najlepszym sposobem na zakończenie toczącej się "okrutnej wojny".

> Z Singapuru Zełenski udał się do Filipin, gdzie spotkał się z prezydentem Ferdynandem Marcosem Jr. Prezydent Ukrainy zapowiedział otwarcie ambasady w stolicy tego kraju, Manili.

Prezydent Wołodymyr Zełenski w Manili JAM STA ROSA/PAP/EPA

> Siły ukraińskie zniszczyły wszystkie 25 dronów Shahed, którymi rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy z sobotę na niedzielę - poinformował dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk. Rosja użyła m.in. pocisku manewrującego Iskander-K i pocisku rakietowego S-300. W odparciu ataku uczestniczyły samoloty myśliwskie, jednostki rakiet przeciwlotniczych sił powietrznych, mobilne grupy ogniowe Sił Obrony Ukrainy i jednostki walki elektronicznej.

> Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w niedzielę, że siły rosyjskie zajęły wieś Umanske we wschodnim obwodzie donieckim w Ukrainie. Siły ukraińskie nie potwierdziły tych doniesień.

> W Biełgorodzie w wyniku detonacji amunicji zginął Igor Niecziporienko, zastępca szefa administracji rejonowej Koroczansk - powiedział w niedzielę gubernator Biełgorodu. Oznajmił także, że sześciu cywilów zostało rannych odłamkami podczas ostrzału miasta Szebekino przez Ukrainę i zostało przewiezionych do szpitala.

> Blisko tysiąc osób wzięło w niedzielę udział w pogrzebie Iryny Cybuch, ukraińskiej dziennikarki i paramedyczki z batalionu "Szpitalników". 25-latka zginęła podczas rosyjskiej ofensywy pod Charkowem. Zgodnie z prośbą poległej żałobnicy, zamiast czerni, nosili wyszywane koszule.

Zgodnie z prośbą poległej żałobnicy, zamiast czerni, nosili wyszywane koszuleEPA/SERGEY DOLŻENKO

> Ukraina ma prawo atakować rosyjskie cele na rosyjskim terytorium i nie to jest naruszeniem międzynarodowego prawa, stwierdził bułgarski minister obrony Atanas Zaprianow w wywiadzie dla komercyjnej telewizji BTV. Pokreślił, że użycie otrzymanej pomocy przeciw celom wojennym na rosyjskim terytorium "nie jest naruszeniem międzynarodowego prawa". Według niego odmowa niektórych państw wydania zezwolenia na takie ataki jest podyktowana ich konkretnymi interesami.

Autorka/Autor:FC, tas//mrz

Źródło: tvn24.pl, Ukraińska Prawda, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: