Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Źródło:
BBC
"Najgłupsza wojna handlowa w historii"
"Najgłupsza wojna handlowa w historii"TVN24
wideo 2/5
"Najgłupsza wojna handlowa w historii"TVN24

Coraz więcej osób rezygnuje z amerykańskich produktów na rzecz tych krajowych w odpowiedzi na cła Trumpa i jego politykę wobec sojuszników - przekazał portal stacji BBC. Na popularności zyskują aplikacje i etykiety określające, skąd pochodzą sprzedawane produkty.

W zeszłym tygodniu prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wprowadzające minimalną 10-procentową stawkę ceł na towary z całego świata oraz wyższe cła dla większości państw, w tym 20-procentowe na produkty z Unii Europejskiej. Z kolei 25-procentowe taryfy mocno uderzyły w Kanadę, jednego z najważniejszych partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Wyjaśniamy >>>

Polityka Trumpa wzbudziła sprzeciw Kanadyjczyków, a ich irytację pogłębiła jego kontrowersyjna sugestia, by Kanada stała się 51. stanem USA. W efekcie coraz więcej osób w tym kraju sięga po lokalne produkty, bojkotując amerykańskie towary.

Czytaj też: Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Kanadyjczycy bojkotują towary z USA

"Todd Brayman przestał kupować swoje ulubione czerwone wino, które pochodzi z Kalifornii. Ten weteran kanadyjskich sił zbrojnych jest jednym z coraz większej liczby osób w Kanadzie, Europie i innych częściach świata, które unikają kupowania produktów z USA z powodu ceł wprowadzonych przez prezydenta Trumpa oraz jego stosunku do sojuszników Stanów Zjednoczonych" - opisał portal stacji BBC.

- W swoim życiu służyłem ramię w ramię z amerykańskimi żołnierzami. To, co się teraz dzieje, jest dla mnie bardzo przykre i rozczarowujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę historyczne więzi między naszymi krajami - stwierdził, cytowany przez portal. - Teraz nadszedł czas, żeby się opowiedzieć po właściwej stronie, a dla mnie oznacza to kupowanie lokalnych produktów i wspieranie kanadyjskich firm - dodał.

Brayman podkreślił, że określenie, które produkty są kanadyjskie, nie zawsze jest proste, a etykiety bywają mylące. W identyfikowaniu pochodzenia towaru pomaga mu jednak aplikacja Maple Scam, stworzona w celu wspierania lokalnych produktów.

"Mogę głosować swoim portfelem"

W krajach europejskich również powstały grupy zachęcające do bojkotu amerykańskich towarów. Szczególnie mocno ruch ten rozwija się w Danii, której terytorium, Grenlandię, Trump chciałby przejąć.

Największa duńska sieć sklepów spożywczych, Salling Group, wprowadziła niedawno symbol czarnej gwiazdki na etykietach cenowych, by oznaczać europejskie marki.

Bo Albertus, dyrektor szkoły mieszkający w Skovlunde, przedmieściu Kopenhagi, mówi, że dołączenie do bojkotu to dla niego sposób na działanie. - Słowa Trumpa o chęci kupienia Grenlandii to było dla mnie za wiele - stwierdził. - Nie mogę wpłynąć na amerykański system polityczny, ale mogę głosować swoją kartą kredytową - dodał.

"Jednym z pierwszych kroków Albertusa było zrezygnowanie z subskrypcji amerykańskich serwisów streamingowych, takich jak Netflix, Disney Plus czy Apple TV" - opisało BBC.

Z kolei Mette Heerulff Christiansen, właścicielka sklepu spożywczego Broders w Kopenhadze, przestała sprzedawać amerykańskie produkty, takie jak chipsy Cheetos czy czekolada Hershey’s, zastępując je duńskimi lub europejskimi odpowiednikami, tam gdzie to możliwe.

Wpływ bojkotu "może być ograniczony"

Douglas Irwin, profesor ekonomii z Dartmouth College w USA, specjalizujący się w historii amerykańskiej polityki handlowej, uważa, że wpływ ekonomiczny bojkotu może być ograniczony. - Trudno ocenić, jak bardzo konsumenckie bojkoty wpłyną na handel z USA - mówił.

- W przeszłości bojkoty nie trwały długo i nie przynosiły dużych efektów. Zaczynają się jako reakcja na działania USA, ale z czasem słabną - zauważył.

Na razie jednak rosnące poparcie dla kupowania kanadyjskich produktów zwiększa sprzedaż lokalnych marek. Prezes kanadyjskiej sieci Loblaw napisał na LinkedIn, że tygodniowa sprzedaż kanadyjskich towarów wzrosła o kilkanaście procent.

Amerykańskie firmy, jak Caledonia Spirits z Vermontu, blisko granicy z Kanadą, też odczuwają skutki. Prezes firmy, Ryan Christiansen, przekazał, że zamówienie do Quebecu zostało anulowane zaraz po ogłoszeniu ceł.

- Mam wrażenie, że wszyscy trochę za bardzo się spieszą, a niestety to Ameryka zaczęła - mówił Christiansen. - Rozumiem, że na działanie Ameryki musiała być reakcja. Gdybym ja decydował, usiadłbym do stołu, żeby to rozwiązać po przyjacielsku i mam nadzieję, że liderzy w Ameryce pójdą tą drogą - podsumował.

Autorka/Autor:BC/ToL

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Marigold Nix / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP