Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

735 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek wieczorem przybył do Albanii, aby wziąć udział w konferencji dotyczącej bezpieczeństwa. To jego pierwsza podróż do tego bałkańskiego kraju - poinformowała AFP. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

> Rosja przerzuciła na teren rejonu (powiatu) mariupolskiego około 50 tysięcy wojskowych - poinformował Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera okupowanego obecnie Mariupola. Jego zdaniem Rosjanie mogą skierować te oddziały pod Wuhłedar albo do obwodu zaporoskiego.

> Oddziały ukraińskie wycofały się z dwóch wsi: Siewerne i Stepowe, w rejonie Awdijiwki w obwodzie donieckim - poinformował rzecznik zgrupowania wojskowego Tauryda Dmytro Łychowij. W obu wsiach mieszkało przed inwazją rosyjską około 100 mieszkańców.

> Stany Zjednoczone, Polska, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania i inne kraje wykluczyły możliwość wysłania wojsk do Ukrainy. Stanowiska oficjeli w tej sprawie są konsekwencją poniedziałkowej sugestii prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Prezydent Francji miał oznajmić w poniedziałek po rozmowach w Pałacu Elizejskim o wojnie w Ukrainie, że w kwestii wysłania zachodnich żołnierzy na Ukrainę "nie ma konsensusu", jednak "niczego nie należy wykluczać".

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek wieczorem przybył do Albanii, aby wziąć udział w konferencji dotyczącej bezpieczeństwa. To jego pierwsza podróż do tego bałkańskiego kraju - poinformowała AFP. Przed przybyciem do Tirany Zełenski odwiedził Arabię Saudyjską, aby omówić mediację tego kraju w wymianie jeńców wojennych między Kijowem a Moskwą oraz "formułę pokojową" zaproponowaną przez Kijów w celu zakończenia rosyjskiej inwazji.

> W stolicy Czech odbył się szczyt Grupy Wyszehradzkiej (V4). W spotkaniu wzięli udział szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier - Donald Tusk, Petr Fiala, Robert Fico i Viktor Orban. Jednym z tematów rozmów była polityka wobec Ukrainy. - Prawda jest oczywista: Putin jest zbrodniarzem wojennym - mówił Tusk. - Niektórzy patrzą przez ukraińskie okulary na ten konflikt, a Węgry patrzą przez węgierskie okulary - stwierdził Orban.

> Kanada i Stany Zjednoczone uznają konieczność rozpoczęcia konfiskat rosyjskich aktywów i przeznaczenia ich dla Ukrainy – oświadczyła we wtorek kanadyjska minister finansów Chrystia Freeland, odnosząc się do swojej rozmowy z amerykańską sekretarz skarbu Janet Yellen.

> Od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. u brzegów Portugalii pojawiło się w sumie 39 rosyjskich okrętów wojennych. Szczególnie aktywne są jednostki szpiegowskie - poinformowało dowództwo portugalskiej marynarki wojennej.

> Politycy koalicyjni z FDP i Zielonych skrytykowali poniedziałkowe oświadczenie kanclerza Niemiec Olafa Scholza (SPD), w którym zdecydowanie odmówił dostarczenia Ukrainie rakiet manewrujących Taurus – poinformowała dpa.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP