Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 168. dzień. W okolicy rosyjskiej bazy wojskowej na Krymie doszło do serii wybuchów. Do tematu eksplozji odnieśli się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego doradca Mychajło Podolak.

> W okolicy rosyjskiej bazy wojskowej w Nowofedoriwce na okupowanym Krymie doszło do kilku eksplozji - przekazała agencja Reutera, powołując się na świadków. Na udostępnionym przez agencję nagraniu zarejestrowano moment eksplozji.

> Ukraina nie bierze odpowiedzialności za wtorkowe eksplozje w rosyjskiej bazie lotniczej na Krymie - oświadczył doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak i zasugerował, że za atak mogą być odpowiedzialni partyzanci - podała agencja Reutera, cytując wypowiedź Podolaka dla największej rosyjskiej niezależnej telewizji Dożd.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych powiedział, że od zajęcia Krymu zaczęła się rosyjska wojna z Ukrainą i "tam musi się zakończyć". Prezydent powiedział, że wierzy w odzyskanie półwyspu przez Ukrainę.

W okolicy rosyjskiej bazy wojskowej na Krymie doszło do serii wybuchówPress Office of Head of Crimea/PAP/EPA

> Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) nie widzi bezpośredniego zagrożenia w ukraińskiej elektrowni jądrowej w Enerhodarze, po tym, jak władze Ukrainy poinformowały agencję, że pomiary promieniowania pozostają na normalnym poziomie - oświadczył szef MAEA Rafael Grossi. W piątek i sobotę wojska rosyjskie ostrzelały teren elektrowni.

> Prezes ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin przekazał, że Rosjanie zaczęli proces przyłączania Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej do swojej sieci energetycznej i odłączania jej od sieci ukraińskiej.

> Pentagon potwierdził, że USA przekazały Ukrainie pociski przeciwradarowe AGM-88 HARM - podała telewizja CNN.

> Amerykański Departament Stanu poinformował, że przekaże Ukrainie 89 mln dolarów na usuwanie min pozostawionych przez rosyjskie wojska. Porównał przy tym praktyki sił rosyjskich w tym względzie do taktyki tak zwanego Państwa Islamskiego i dodał, że teren dotknięty problemem równy jest około połowie powierzchni Polski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Press Office of Head of Crimea/PAP/EPA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości