Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Ukraińska flaga powiewa nad krymską wioską
Ukraińska flaga powiewa nad krymską wioską
Władysław Nazarow/Telegram
Władysław Nazarow/Telegram Ukraińska flaga powiewa nad krymską wioską

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 394 dni. Planowana jest rozmowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. W prace na rzecz przeprowadzenia tej rozmowy zaangażowało się kilka państwowych instytucji, w tym MSZ - oznajmił doradca Zełenskiego Mychajło Podolak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Ukraińska armia może rozpocząć kontrofensywę przeciwko rosyjskim wojskom w połowie kwietnia, gdy grunt będzie już suchy - ocenił ukraiński ekspert ds. wojskowości pułkownik Roman Switan, cytowany przez niezależny rosyjski kanał na Telegramie 'Możem Objasnit'. Jego zdaniem atak zostanie prawdopodobnie przeprowadzony na dwóch kierunkach jednocześnie: w obwodach ługańskim i zaporoskim.

> Uprowadzanie i deportowanie ukraińskich dzieci do Rosji, to zbrodnia wojenna. Wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) nakaz aresztowania Władimira Putina jest w związku z tym jak najbardziej uzasadniony - oświadczyła na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

> Niektórym mieszkańcom osiedla, które odwiedził Władimir Putin w okupowanym i zrujnowanym Mariupolu, grozi eksmisja - podał niezależny rosyjski portal Wiorstka, powołując się na lokatorów. "Już są przypadki wysiedlenia w przypadku, gdy nagle okazuje się, że ktoś ma inne mieszkanie" - napisała jedna z lokatorek na czacie mieszkańców osiedla.

> W kontrolowanej przez Kijów części obwodu chersońskiego ponad 50 wsi jest prawie całkowicie zniszczonych przez rosyjskie wojska - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W czwartek odwiedził ten region na południu Ukrainy.

> Działania Władimira Putina "zjadają" rosyjską armię - stwierdził Dan Rice, amerykański doradca naczelnego dowódcy ukraińskich sił zbrojnych generała Wałerija Załużnego. Dodał, że obecnie na wojnie ginie miesięcznie około 25 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Amerykański wojskowy wierzy, że tej wiosny Ukraina "przeprowadzi bardzo silną kontrofensywę, która zszokuje świat".

> Planowana jest rozmowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. W prace na rzecz przeprowadzenia tej rozmowy zaangażowało się kilka państwowych instytucji, w tym MSZ - oznajmił doradca Zełenskiego Mychajło Podolak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

> Na terenie zakładu silników w Jarosławiu w Rosji, gdzie - według doniesień mediów - są produkowane silniki do międzykontynentalnych pocisków balistycznych Topol-M zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych, wybuch pożar.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości