Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Rosyjski okręt desantowy pod ostrzałem ukraińskich dronów
Rosyjski okręt desantowy pod ostrzałem ukraińskich dronów
Reuters/Ministerstwo Obrony Ukrainy
Rosyjski okręt desantowy pod ostrzałem ukraińskich dronówReuters/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Od 729 dni Ukraina broni się przed rosyjską inwazją. Prezydent Wołodymyr Zełenski wyznaczył cel: milion dronów FPV - powiedział ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda. "Kiedy Ukraina otrzyma od swoich sojuszników myśliwce F-16, będzie miała prawo do samoobrony" - poinformował sekretarz generalny NATO. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

> Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w rozmowie z Radiem Swoboda, że kiedy Ukraina otrzyma od swoich sojuszników myśliwce F-16, będzie miała prawo do samoobrony, w tym do uderzania w rosyjskie cele wojskowe poza Ukrainą - podał portal Ukraińska Prawda.

> Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (FSB) wymagają od osób przekraczających granicę estońsko-rosyjską wypełnienia kwestionariuszy dotyczących ich stosunku do Unii Europejskiej i wojny na Ukrainie - poinformował niezależny portal Meduza.

> Prezydent Wołodymyr Zełenski wyznaczył cel: milion dronów FPV. Widzimy już efekty zmiany podejścia do tego rodzaju uzbrojenia, fundusze dla ukraińskich producentów wzrosły, podobnie ich możliwości - powiedział ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda.

Ukrainatwitter.com/SOF_UKR

> Coraz mniej osób korzysta z centrum tranzytowego dla uchodźców z Ukrainy, które od prawie dwóch lat funkcjonuje na Dworcu Wschodnim. Zapadła decyzja o jego zamknięciu. Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski zapowiedział, że w zamian powstanie tam punkt informacyjny na wzór tego, który działa już przy Dworcu Zachodnim.

> Brytyjskie firmy eksportują sprzęt i maszyny - w tym także towary podwójnego zastosowania - wartości setek milionów funtów do krajów trzecich, skąd niemal na pewno trafiają dalej do Rosji - poinformowała stacja Sky News na podstawie danych o obrotach handlowych.

> W Instytucie Polskim w Budapeszcie zaprezentowano film poświęcony ukraińskim artystom walczącym na wojnie z Rosją oraz dwie wystawy fotograficzne w związku z drugą rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/SOF_UKR