Coraz mniej osób korzysta z centrum tranzytowego dla uchodźców z Ukrainy, które od prawie dwóch lat funkcjonuje na Dworcu Wschodnim. Zapadła decyzja o jego zamknięciu. Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski zapowiedział, że w zamian powstanie tam punkt informacyjny na wzór tego, który działa już przy Dworcu Zachodnim.
W lutym 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę. W pierwszych miesiącach wojny do Polski przyjechało kilka milionów obywateli Ukrainy, szukających schronienia. Wiele osób zatrzymywało się m.in. na Dworcu Wschodnim, aby odpocząć przed dalszą podróżą lub skierowaniem się do miejsca noclegu. Dlatego 26 marca 2022 roku w sąsiedztwie stacji kolejowej działalność rozpoczęło całodobowe centrum tranzytowe. Utworzyła je pozarządowa organizacja Norwegian Refugee Council we współpracy ze stołecznym ratuszem i Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej. Zatrzymujący się na Dworcu Wschodnim Ukraińcy mogli zjeść tam ciepły posiłek i uzyskać informacje dotyczące m.in. możliwości zakwaterowania.
Zamykają centrum tranzytowe, otwierają punkt informacyjny
Jak podsumował w komunikacie Mazowiecki Urząd Wojewódzki, przez cały czas działania z pomocy w ramach centrum tranzytowego skorzystało ponad 100 tys. osób. "Od miesięcy widoczne jest jednak coraz mniejsze zapotrzebowanie na tego rodzaju wsparcie. Tylko w styczniu tego roku z usług centrum skorzystało niewiele ponad 470 osób, podczas gdy w analogicznym okresie 2023 roku było ich ponad 1,6 tys. W związku z tym Norwegian Refugee Council Poland poinformowało o planowanym zamknięciu punktu" - poinformowało w komunikacie biuro prasowe wojewody mazowieckiego.
- Przeanalizowaliśmy sytuację i jesteśmy świadomi skali napływu uchodźców. Stąd decyzja o utworzeniu w tym miejscu punktu informacyjnego, analogicznie do działającego punktu na Dworcu Zachodnim. Należy podkreślić, że przybywający uchodźcy z Ukrainy mają zapewniony nocleg i wyżywienie w czterech punktach, z którymi Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie ma podpisane umowy. Ponadto samorządy z Mazowsza również prowadzą 92 tego typu miejsca - wyliczył cytowany w komunikacie wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.
MUW zapowiedział, że w związku z tymi zmianami autobusy z uchodźcami będą kierowane na Dworzec Zachodni lub bezpośrednio do miejsc tymczasowego zakwaterowania.
96 ośrodków na Mazowszu
Jak informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki, w regionie działa w sumie 96 ośrodków pomocowych dla uchodźców. Ponadto na Dworcu Zachodnim działa całodobowy punkt informacyjny połączony z pokojem odpoczynku dla matek z dziećmi. Funkcjonuje także całodobowy bezpłatny numer telefonu 987, pod którym udzielane są wszelkie niezbędne informacje uchodźcom z Ukrainy.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa