Ukraińska armia: Rosjanie przystępują do działań ofensywnych w okolicach Bachmutu

Źródło:
PAP
Zniszczony rosyjski czołg T-90M Proryw w pobliżu Bachmutu
Zniszczony rosyjski czołg T-90M Proryw w pobliżu Bachmutu 3. Samodzielna Brygada Szturmowa
wideo 2/2
Zniszczony rosyjski czołg T-90M Proryw w pobliżu Bachmutu 3. Samodzielna Brygada Szturmowa

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 636 dni. Wojska rosyjskie "zebrały odpowiednie rezerwy" i przystępują do działań ofensywnych w okolicach Bachmutu - powiedział w ukraińskiej telewizji rzecznik dowództwa sił lądowych Ukrainy Wołodymyr Fitio. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Ukraińskie oddziały walczące na kierunku chersońskim utrzymują pozycje zajęte na lewym, czyli wschodnim brzegu Dniepru. Prowadzą też działania przeciwko wrogiej artylerii i ostrzeliwują tyły wojsk rosyjskich - przekazał w sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

> Szef planowania w dowództwie Estońskich Sił Obronnych przekazał, że straty osobowe w ukraińskiej armii są kilkakrotnie mniejsze od strat rosyjskich. Kijów podaje, że od początku wojny w Ukrainie Rosjanie stracili ponad 300 tysięcy żołnierzy. "The Economist" oszacował, że w tym czasie zginęło około 70 tysięcy ukraińskich żołnierzy. - Siły zbrojne Rosji nie liczą się z życiem ludzkim, podczas gdy dla sił ukraińskich życie ludzkie jest bardzo ważne - wyjaśnił estoński pułkownik.

> Wojska rosyjskie "zebrały odpowiednie rezerwy" i przystępują do działań ofensywnych w okolicach Bachmutu - powiedział w ukraińskiej telewizji rzecznik dowództwa sił lądowych Ukrainy Wołodymyr Fitio. Według rzecznika Rosjanie próbują odzyskać utracone wcześniej pozycje i skupili ataki na Kliszczijiwkę, pobliską wieś na terenach odzyskanych we wrześniu przez siły ukraińskie.

- W okolicach Bachmutu sytuacja pozostaje aktywna, wróg od około dwóch tygodni przechodzi z działań defensywnych do działań ofensywnych i próbuje odzyskać utracone wcześniej pozycje - powiedział Fitio.

Rosyjscy żołnierzemil.ru

> Żony rosyjskich żołnierzy, którzy walczą w Ukrainie, wyszły na plac Teatralny w Moskwie i domagały się objęcia swoich bliskich rotacją wojskową i odesłaniem ich z linii frontu. Był to pierwszy publiczny protest żon wojskowych od początku wojny w Ukrainie. Interweniowała policja. Brytyjskie ministerstwo obrony ocenia, że brak rotacji wojskowych jest trudny nie tylko dla samych żołnierzy, ale też dla ich rodzin.

> Szef Pentagonu Lloyd Austin spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie i potwierdził "niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy". Poinformował o nowej pomocy, Waszyngton przekaże kolejne 100 milionów dolarów na wyposażenie wojskowe. Ukraińskie media przypominają z kolei o narastających obawach dotyczących kontynuacji amerykańskiej pomocy wojskowej.

> Administracja Joe Bidena ogłosiła nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 100 mln dolarów. W jego skład wchodzi nowa wyrzutnia HIMARS oraz amunicja do różnych typów broni.

> Nazwisko Dżamały, ukraińskiej piosenkarki pochodzenia krymskotatarskiego, widnieje w bazie osób poszukiwanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji - poinformował w poniedziałek niezależny rosyjski portal Mediazona. Dżamała wygrała konkurs Eurowizji w 2016 roku. Artystka aktywnie angażuje się w działania na rzecz pomocy Ukrainie.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru