Pierwszy publiczny protest żon rosyjskich żołnierzy walczących w Ukrainie

Autor:
ek/ft
Źródło:
PAP
Jednoosobowy antywojenny protest w Moskwie (22 stycznia 2023 r.)
Jednoosobowy antywojenny protest w Moskwie (22 stycznia 2023 r.)Twitter/Bielsat_pl
wideo 2/3
Twitter/Bielsat_plJednoosobowy antywojenny protest w Moskwie (22 stycznia 2023 r.)

Żony rosyjskich żołnierzy, którzy walczą w Ukrainie, wyszły na plac Teatralny w Moskwie i domagały się objęcia swoich bliskich rotacją wojskową i odesłaniem ich z linii frontu. Był to pierwszy publiczny protest żon wojskowych od początku wojny w Ukrainie. Interweniowała policja. Brytyjskie ministerstwo obrony ocenia, że brak rotacji wojskowych jest trudny nie tylko dla samych żołnierzy, ale też dla ich rodzin.

Jak przekazało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, 7 listopada żony rosyjskich żołnierzy, walczących w Ukrainie, przeprowadziły prawdopodobnie pierwszy publiczny protest uliczny w Moskwie od lutego 2022 roku, czyli początku wojny. Protestujące zebrały się na placu Teatralnym i rozwinęły transparenty, domagając się objęcia swoich partnerów rotacją i odesłania ich poza linię frontu przez resort obrony.

Domagały się rotacji na froncie

Podkreślono, że od początku inwazji na Ukrainę w mediach społecznościowych codziennie pojawiają się relacje rosyjskich żon i matek, które protestują przeciwko warunkom służby swoich bliskich. Jednak ustawodawstwo Rosji jak dotąd uniemożliwiało krewnym żołnierzy połączenie się we wpływową siłę lobbingową, tak jak uczyniły to matki żołnierzy podczas wojny afgańsko-sowieckiej w latach 80. XX wieku.

Dodano, że choć policja zakończyła protest na placu Teatralnym w ciągu kilku minut, jest on godny uwagi, ponieważ przedłużające się w nieskończoność misje bojowe personelu bez rotacji najwyraźniej są coraz częściej postrzegane jako niemożliwe do wytrzymania zarówno przez samych żołnierzy, jak też ich krewnych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ek/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Rosji/Telegram

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP