Szef Pentagonu spotkał się z Zełenskim. Zapewnił o dalszej pomocy Ukrainie

Autor:
tas,ek//mrz
Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, Reuters
Lloyd Austin składa wizytę w Kijowie
Lloyd Austin składa wizytę w Kijowie Reuters
wideo 2/7
Reuters Lloyd Austin składa wizytę w Kijowie

Szef Pentagonu Lloyd Austin spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie i potwierdził "niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy". Poinformował o nowej pomocy, Waszyngton przekaże kolejne 100 milionów dolarów na wyposażenie wojskowe. Ukraińskie media przypominają z kolei o narastających obawach dotyczących kontynuacji amerykańskiej pomocy wojskowej.

"Miałem zaszczyt spotkać się dziś z prezydentem Zełenskim w Kijowie, aby potwierdzić niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. My, wraz z naszymi sojusznikami i partnerami, będziemy w dalszym ciągu wspierać pilne potrzeby Ukrainy na polu bitwy oraz długoterminowe wymagania obronne" - napisał Austin na platformie X.

Minister obrony USA przybył do Kijowa przed spotkaniem Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (tzw. grupy Ramstein), zajmującej się koordynacją pomocy zbrojeniowej dla Kijowa - wyjaśniła kancelaria Zełenskiego. Prezydent Ukrainy poinformował amerykańską delegację o sytuacji na froncie oraz wymienił potrzeby walczących tam wojsk. "Podkreślono konieczność kontynuacji przez sojuszników nieprzerwanych dostaw koniecznego uzbrojenia i amunicji" - wskazano w komunikacie. Zełenski zwrócił uwagę, że niezbędne jest wzmocnienie zdolności obronnych jego kraju przed nadchodzącymi chłodami. Podczas spotkania z Austinem poruszono również temat korytarzy zbożowych na Morzu Czarnym. "Bardzo ważne jest to, że udało się nam osiągnąć postęp w ustanowieniu kontroli nad Morzem Czarnym oraz zapewnić działalność alternatywnej trasy humanitarnej (do transportowania zbóż). Pozwala to Ukrainie na pozostanie gwarantem globalnego bezpieczeństwa żywnościowego" - oświadczył prezydent Zełenski.

Nowa pomoc wojskowa. 100 milionów dolarów dla Ukrainy

Lloyd Austin ogłosił nową pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 100 milionów dolarów, obiecując długoterminowe wsparcie amerykańskie w obliczu rosnących obaw co do trwałości niezbędnej pomocy USA.

Szef Pentagonu ogłosił pakiet pomocowy po całym dniu spotkań z ukraińskimi urzędnikami. Ostatnia transza obejmowała broń przeciwpancerną, przechwytywacze obrony powietrznej oraz dodatkowy system rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności (HIMARS).

Lloyd Austin PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

- Przesłanie, które dzisiaj przekazuję, jest takie, że Stany Zjednoczone Ameryki są z panem (prezydentem Ukrainy - red.). Pozostaniemy z panem na dłuższą metę - powiedział Austin Zełenskiemu. - Liczymy na wasze wsparcie - odparł Zełenski.

"Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę w walce o wolność"

"Przybyłem do Kijowa, by spotkać się z przywódcami Ukrainy. Jestem dziś tutaj, aby przekazać ważne przesłanie: Stany Zjednoczone będą nadal, teraz i w przyszłości, wspierać Ukrainę w walce o wolność, przeciwko agresji rosyjskiej" - poinformował wcześniej na platformie X (dawnym Twitterze) szef Pentagonu.

- Myślę, że są przygotowani do walki zimą. W zeszłym roku wykonali świetną robotę. W tym roku spodziewamy się, że będą jeszcze bardziej agresywni powiedział Austin po spotkaniu z dziennikarzami.

CZYTAJ: Biały Dom: wyczerpaliśmy 96 procent środków dostępnych na pomoc Ukrainie

Ukraińskie obawy

Wcześniej portal Ukraińska Prawda przypomniał o narastających obawach w Kijowie dotyczących kontynuacji amerykańskiej pomocy wojskowej.

W czwartek zastępczyni rzecznika Pentagonu Sabrina Singh oznajmiła, że departament jest zmuszony do ograniczenia wsparcia dla Ukrainy ze względu na wyczerpywanie się udostępnionych przez Kongres środków. Singh mówiła, że Pentagon wykorzystał dotąd 95 procent z 62,3 mld dolarów, które otrzymał na wsparcie Ukrainy od początku wojny. Wydano m.in. wszystkie fundusze przeznaczone na program Ukraine Security Assistance Initiative, w ramach którego USA kupują broń dla ukraińskich sił.

Od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji w lutym 2022 roku Stany Zjednoczone zapewniły Ukrainie pomoc w zakresie bezpieczeństwa przekraczającą 44 mld dolarów - podaje Reuters.

Amerykańska pomoc dla Ukrainy pod znakiem zapytania
Amerykańska pomoc dla Ukrainy pod znakiem zapytaniaAndrzej Zaucha/Fakty TVN

W październiku Biały Dom zwrócił się do Kongresu o przyjęcie pakietu dodatkowych 106 mld dolarów związanych ze wsparciem dla Ukrainy, Izraela, państw Indo-Pacyfiku oraz ochroną granic. Około 61 mld dolarów z tej kwoty miałaby być przeznaczona na pomoc Ukrainy, w tym na zakup broni dla Ukrainy, uzupełnienie własnych składów, zwiększenie produkcji amunicji czy dalszą zwiększoną obecność sił USA na wschodniej flance.

Izba Reprezentantów przegłosowała osobną część poświęconą Izraelowi. W Senacie trwają negocjacje nad całością pakietu.

Lloyd Austin PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Rozmowa z Umerowem

Ukraińska Prawda podała, że w niedzielę Austin rozmawiał telefonicznie z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umerowem. Rozmowa dotyczyła między innymi kolejnego spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, które odbędzie się 22 listopada w formie wideokonferencji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas,ek//mrz

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP