Ukraiński sztab: atakujemy tyły wojsk rosyjskich

Autor:
tas//mrz
Źródło:
PAP
Rosjanie chcą zdobyć Awdijiwkę, Ukraińcy umacniają się na wschodnim brzegu Dniepru
Rosjanie chcą zdobyć Awdijiwkę, Ukraińcy umacniają się na wschodnim brzegu DniepruAndrzej Zaucha/Fakty TVN
wideo 2/9
Andrzej Zaucha/Fakty TVNRosjanie chcą zdobyć Awdijiwkę, Ukraińcy umacniają się na wschodnim brzegu Dniepru

Ukraińskie oddziały walczące na kierunku chersońskim utrzymują pozycje zajęte na lewym, czyli wschodnim brzegu Dniepru. Prowadzą też działania przeciwko wrogiej artylerii i ostrzeliwują tyły wojsk rosyjskich - przekazał w poniedziałkowym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

"Na kierunku chersońskim siły obrony wciąż utrzymują pozycje zajęte na lewym brzegu Dniepru. Nadal prowadzą walkę kontrbateryjną (zwalczają artylerię przeciwnika ogniem artyleryjskim - przyp. red.) i prowadzą ostrzał ogniowy tyłów wroga" - głosi komunikat sztabu na Facebooku.

Ataki na cywilów

Zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, w tym Chersoń, jest kontrolowana przez stronę ukraińską od listopada 2022 roku. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki wciąż znajdują się pod rosyjską okupacją.

Po wycofaniu się rok temu z Chersonia rosyjscy okupanci zaczęli ostrzeliwać to miasto i jego okolice ze stanowisk artyleryjskich rozmieszczonych po drugiej, wschodniej, stronie Dniepru. W wyniku tych działań wroga regularnie ginęli cywile. Jedno z najtragiczniejszych takich zdarzeń miało miejsce 3 maja 2023 roku, kiedy w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło 23 Ukraińców, a 46 zostało rannych.

Rosjanie odepchnięci od brzegu Dniepru

Jak przekazała wcześniej Natalia Humeniuk, rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu kraju, w ostatnich tygodniach armia odepchnęła Rosjan na odległość od trzech do ośmiu kilometrów na wschód od brzegu Dniepru. Tym samym prawy brzeg z Chersoniem, będącym pod kontrolą Kijowa, już nie znajduje się w zasięgu rosyjskich moździerzy.

Na terenach obwodu chersońskiego leżących na wschodnim brzegu Dniepru Rosja nadal utrzymuje kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy.

Ukraińcy przeprowadzili atak na rosyjski magazyn amunicji w obwodzie chersońskim
Ukraińcy przeprowadzili atak na rosyjski magazyn amunicji w obwodzie chersońskimNexta TV
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP