Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Walerij Załużny w otoczeniu wojskowych. Nagranie z czerwca 2023 roku
Walerij Załużny w otoczeniu wojskowych. Nagranie z czerwca 2023 roku facebook.com/CinCAFU
wideo 2/23
Walerij Załużny w otoczeniu wojskowych facebook.com/CinCAFU

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 663 dni. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wszczęła dochodzenie w sprawie wykrycia urządzenia podsłuchowego w pomieszczeniu użytkowanym przez głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy generała Wałerija Załużnego. Na terytorium położonego na zachodzie Rosji obwodu biełgorodzkiego doszło do potyczki między oddziałami rosyjskimi i ukraińskimi. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wszczęła w niedzielę dochodzenie w sprawie wykrycia urządzenia podsłuchowego w pomieszczeniu użytkowanym przez głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy generała Wałerija Załużnego - poinformowała SBU na swojej stronie internetowej. Jednocześnie podała, że urządzenie nie zostało znalezione bezpośrednio w gabinecie dowódcy ukraińskiej armii - jak wcześniej informowano - lecz w jednym z pomieszczeń, które mogą być wykorzystywane przez niego do pracy w przyszłości.

Walerij ZałużnyMin. Obrony Ukrainy/Facebook

> W niedzielę na terytorium położonego na zachodzie Rosji obwodu biełgorodzkiego doszło do potyczki między oddziałami rosyjskimi i ukraińskimi. Informacje potwierdził ukraiński wywiad wojskowy (HUR). "Atak przeciwników kremlowskiego reżimu w obwodzie biełgorodzkim spowodował zniszczenie posterunku rosyjskiego wojska" - poinformował HUR na swoim kanale w Telegramie.

> Ukraińskie siły zbrojne otrzymały pierwszą partię dronów kamikadze AQ 400 Scythe, produkowanych przez firmę Terminal Autonomy - poinformowała w niedzielę BBC. AQ 400 Scythe to dron dalekiego zasięgu (750 km), może startować z krótkich pasów startowych lub być wystrzeliwany z katapulty. Może przenosić ładunki (na przykład substancje wybuchowe) o masie do 32 kg (z możliwością rozszerzenia do 70 kg kosztem skrócenia zasięgu). Charakteryzuje się możliwością szybkiego montażu.

> Ukraińskie ataki na rosyjską Flotę Czarnomorską skutecznie wymuszają przenoszenie części jej okrętów z okupowanego Krymu i obniżają jej zdolność do zakłócania handlu w zachodniej części Morza Czarnego - ocenił w niedzielę amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

> W obwodzie sumskim i charkowskim na północy Ukrainy siły rosyjskie zaktywizowały działanie grup dywersyjnych i zwiadowczych - powiadomił w niedzielę Andrij Demczenko, rzecznik ukraińskiej straży granicznej.

> Rosną napięcia wśród personelu okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy. Ukraińcy są zmuszani do przyjęcia rosyjskich paszportów, a pracownicy z Rosji są sfrustrowani, bo opóźnia się termin ich powrotu do domu - poinformował w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Autorka/Autor:kz/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: