Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 691 dni. Ukraińskie media, powołując się na źródła wojskowe, informują o zestrzeleniu samolotu wczesnego ostrzegania A-50 oraz uszkodzenia bombowca Ił-22M. Instytut Studiów nad Wojną alarmuje, że najeźdźcy coraz częściej stosują na froncie broń chemiczną – granaty K-51. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> W niedzielę wieczorem nada Morzem Azowskim ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły rosyjski samolot wczesnego ostrzegania i kontroli A-50 oraz bombowiec Ił-22M. A-50 spadł do morza, a bombowiec po trafieniu próbował wylądować w Anapie, poinformował Ukrinform.

Według informacji ze źródeł wojskowych samolot A-50 został zestrzelony nad Morzem Azowskim bezpośrednio po rozpoczęciu służby. A-50 zniknął z radarów i przestał odpowiadać na żądania rosyjskiego lotnictwa taktycznego. Nieco później pilot rosyjskiego samolotu Su-30 zameldował o eksplozji i upadku niezidentyfikowanego samolotu, poinformował Ukrinform na podstawie źródeł wojskowych.

A-50 (w kodzie NATO Mainstay) jest przeznaczony przede wszystkim do patrolowania przestrzeni powietrznej. Może być także wykorzystywany jako latające centrum dowodzenia i stacja przekaźnikowa, przez którą łączą się różne samoloty. Maszyna może też naprowadzać samoloty bojowe na cele.

Samolot Ił-22M został uszkodzony w ukraińskim ataku u wybrzeży Morza Azowskiego około godziny 21 czasu lokalnego (20 w Polsce). Trafiony samolot skierował się na rosyjskie lotnisko wojskowe w Anapie, gdzie wezwano pogotowie ratunkowe i wóz strażacki, poinformował Ukrinform.

> "Od początku inwazji na pełną skalę wojska rosyjskie zastosowały broń chemiczną 626 razy, a od początku 2024 r. – nie mniej niż 51 razy" – pisze amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Powołując się na ukraiński sztab generalny, instytut podaje, że obecnie Rosjanie stosują taki rodzaj broni nawet do 10 razy dziennie. Zazwyczaj wykorzystywane są zrzucane z dronów granty K-51, wypełnione drażniącym gazem CS (2-chlorobenzylidenomalononitryl), który jest rodzajem gazu łzawiącego, używanego do rozpędzania zamieszek.

"Rosja jest stroną konwencji o zakazie broni chemicznej, która zabrania stosowania broni chemicznej w trakcie działań wojennych" – pisze ISW.

> Ukraina kontynuuje współpracę z partnerami międzynarodowymi, żeby zapewnić wzmocnienie naszego bezpieczeństwa - przekazał w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił znaczenie podpisanej umowy dwustronnej z Wielką Brytanią. "Umowa (...) dodaje nam pewności teraz, gdy bronimy się przed rosyjską agresją i umacnia naszą pozycję bezpieczeństwa na cały okres do przystąpienia do NATO" – napisał Zełenski w portalach społecznościowych."

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie w poniedziałek na 54. Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos - poinformowała w niedzielę jego kancelaria. Prezydent ma tam zaplanowaną serię spotkań dwustronnych - podał portal Suspilne.

Szef sztabu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, który w niedzielę w Davos brał udział w spotkaniu na temat ukraińskiego planu pokojowego, nazywanego przez Kijów formułą pokoju, powiedział agencji Reutera, że ważne jest, aby Chiny były obecne w dyskusjach na temat tej formuły, mającej na celu zakończenie wojny z Rosją.

Chin nie było wśród reprezentujących 81 państw i organizacji uczestników niedzielnego spotkania. Polskę reprezentował szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Mieszko Pawlak.

Tydzień w Ukrainie. Atak po "najspokojniejszej nocy", "historyczne porozumienie", zimowa ofensywa Rosjan "bez sukcesów"

> Ukraina radykalnie zwiększa swój potencjał przemysłu obronnego, aby z czasem rozwinąć zdolność do zaspokojenia swoich potrzeb wojskowych przy znacznie zmniejszonej zagranicznej pomocy wojskowej - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Analitycy ISW twierdzą, że Ukraińcy we współpracy z zachodnimi partnerami realizuje długofalowy plan, który ma umożliwić jej obronę w dłuższej perspektywie przy drastycznie zmniejszonej zagranicznej pomocy wojskowej.

Autorka/Autor:bż/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: