Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 690 dni. W Kijowie odbyły się rozmowy ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Francji. Szefowie dyplomacji rozmawiali między innymi o dostawach systemów obrony powietrznej. Prominentnemu rosyjskiemu kapłanowi Aleksiejowi Umińskiego grozi wydalenie z Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego za odmowę odczytania modlitwy, w której prosi się Boga, aby poprowadził Rosję do zwycięstwa nad Ukrainą. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.
> W Kijowie odbyły się rozmowy ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Francji. - Jesteśmy wdzięczni Francji za wszechstronne wsparcie, w szczególności wzmocnienie naszej obrony powietrznej. Omówiliśmy dzisiaj dostawy systemów i rakiet do obrony ukraińskiego nieba, a także dronów – powiedział podczas konferencji prasowej szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Kułeba dziękował za wsparcie dla Ukrainy w procesie integracji z UE i NATO, zaznaczył, że Francja odegrała kluczową rolę w przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do UE i będzie pomagać Kijowowi na kolejnych etapach integracji. - Nie mniej twarde jest poparcie Paryża dla integracji Ukrainy z NATO. Dokonaliśmy dzisiaj koordynacji kroków przed szczytem NATO w Waszyngtonie – powiedział ukraiński minister. Szef francuskiej dyplomacji Stephane Sejourne zadeklarował, że jego kraj chce "wspólnie zwiększać możliwości Ukrainy w zakresie produkcji uzbrojenia na jej terytorium i jest gotów pomagać w tej dziedzinie".
> Ukraińskie Siły Powietrzne przekazały, że w ataku przeprowadzonym w nocy z piątku na sobotę rosyjska armia użyła 40 rakiet i dronów, osiem rakiet zestrzeliła obrona przeciwrakietowa.
> Prominentnemu rosyjskiemu kapłanowi Aleksiejowi Umińskiego grozi wydalenie z Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej za odmowę odczytania modlitwy, w której prosi się Boga, aby poprowadził Rosję do zwycięstwa nad Ukrainą.
W opublikowanym w sobotę wyroku sąd kościelny stwierdził, że Umiński powinien zostać "wyrzucony" za złamanie przysięgi kapłańskiej. Decyzja została przekazana do zatwierdzenia patriarsze Cyrylowi, zwierzchnikowi rosyjskiego kościoła, który zdecydowanie popiera prezydenta Władimira Putina.
> Wśród pasażerów helikoptera, którzy zostali porwani przez islamistów Al-Szabab, gdy maszyna w środę musiała wylądować awaryjnie w Somalii, znajdowało się czterech ukraińskich członków załogi - podało MSZ Ukrainy. Rozbity helikopter miał należeć do ukraińskiej firmy, która czarterowała go przedstawicielstwu ONZ. Poza czterema Ukraińcami - o którch powiadomił rzecznik ukraińskiego resortu dyplomacji Ołech Nikołenko - na pokładzie było jeszcze pięciu cudzoziemców. Poinformowała o tym w sobotę agencja AP. Okoliczności wypadku helikoptera są niejasne, podawane są różne lokalizacje, różne liczby pasażerów, a nawet różne przyczyny lądowania, którymi miał być już to atak terrorystów, już to awaria silnika.
> Władze wspieranego przez Rosję separatystycznego Naddniestrza prowadzą operację informacyjną, która może być przygotowaniem do działań pod fałszywą flagą w celu destabilizacji Republiki Mołdawii – napisał w swoim raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
> 20 tysięcy cywilów zakończyło w ubiegłym roku kursy Sprzeciwu Narodowego, zorganizowane przez władze stolicy Ukrainy. Chcą przygotować się do walk partyzanckich, sprawdzić przed pójściem na front, czy umieć obronić się na wypadek ponownej napaści Rosjan na Kijów. Bezpłatne kursy Sprzeciwu Narodowego prowadzone są przez władze państwowe i samorządowe we wszystkich regionach Ukrainy. W Kijowie trwają one od lipca ubiegłego roku, kiedy na pierwsze ogłoszenie o naborze odpowiedziało trzy tysiące osób.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/GeneralStaff.ua