Stoltenberg: jeśli Putin wygra w Ukrainie, istnieje realne ryzyko, że jego agresja tam się nie skończy

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 660 dni. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł, że Władimir Putin rozpęta wojnę z innymi krajami, jeśli Rosja pokona Ukrainę. - Jeśli Putin wygra na Ukrainie, istnieje realne ryzyko, że jego agresja tam się nie skończy - powiedział Stoltenberg dziennikarzom w kwaterze głównej NATO. - Nasze wsparcie nie jest jałmużną. To inwestycja w nasze bezpieczeństwo - dodał. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Obecnie Rosja nie posiada planów prowadzenia wojny w 2025 roku - przekazał Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR). Jak dodał, Rosja "też ma problemy". "Problemy nie tyle ze wsparciem ze strony społeczeństwa, bo opinia zwykłego Rosjanina nikogo nie interesuje. Chodzi o zasoby, bo wojna jest bardzo droga. I zasoby nie są tam nieograniczone" - kontynuował.

> Zgodnie z zapowiedziami niemieckiego rządu Ukraina otrzymała przed końcem roku drugi system obrony powietrznej Patriot. Zostało to odnotowane w najnowszym wykazie pomocy zbrojeniowej dla kraju zaatakowanego przez Rosję – poinformowała dpa.

> Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł, że Władimir Putin rozpęta wojnę z innymi krajami, jeśli Rosja pokona Ukrainę. - Jeśli Putin wygra na Ukrainie, istnieje realne ryzyko, że jego agresja tam się nie skończy - powiedział Stoltenberg dziennikarzom w kwaterze głównej NATO. - Nasze wsparcie nie jest jałmużną. To inwestycja w nasze bezpieczeństwo - dodał.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył niespodziewanie do Frankfurtu nad Menem w zachodnich Niemczech - poinformowała lokalna policja, która ostrzegła przed "tymczasowymi zamknięciami i utrudnieniami w całym regionie". Zełenski udał się następnie do amerykańskiej bazy wojskowej w Wiesbaden.

> Premier Węgier Viktor Orban potwierdził, że podczas unijnego szczytu w Brukseli zawetował przyjęcie nowego wsparcia budżetowego Unii Europejskiej dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro.

> Prezydent USA Joe Biden uważa, że negocjacje z senatorami w sprawie środków dla Ukrainy idą w dobrym kierunku - przekazała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Tymczasem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł tego samego dnia, że "jeśli Putin wygra w Ukrainie, istnieje realne ryzyko, że jego agresja tam się nie skończy".

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru