Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Piątek jest 415. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Armia rosyjska w rejonie Bachmutu straciła w ciągu dwóch tygodni prawie 4,5 tysiąca wagnerowców i żołnierzy - poinformował przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego Ołeksij Gromow. Liczba obejmuje zarówno zabitych, jak i rannych. Według Gromowa, Rosjanie nie liczą się ze stratami w ludziach. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

> Minister obrony Hiszpanii Margarita Robles zapewniła, że sześć czołgów Leopard 2A4, które Hiszpania za kilka dni przekaże Ukrainie, "jest w doskonałym stanie". Robles odwiedziła bazę wojskową Cerro Muriano w Kordobie, gdzie odbyły się finalne testy czołgów, m. in. skuteczności prowadzenia ognia - poinformował rząd w Madrycie.

> Armia rosyjska w rejonie Bachmutu straciła w ciągu dwóch tygodni prawie 4,5 tysiąca wagnerowców i żołnierzy - poinformował przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego Ołeksij Gromow. Liczba obejmuje zarówno zabitych, jak i rannych. Według Gromowa, Rosjanie nie liczą się ze stratami w ludziach.

> Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba stwierdził, że NATO powinno odgrywać większą rolę w sferze bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego i zintegrować obronę powietrzną Ukrainy z obroną członków Sojuszu. Kułeba przemawiał za pośrednictwem łącza wideo na konferencji w Bukareszcie, poświęconej bezpieczeństwu w tej części Europy.

> Serbia nigdy nie sprzedawała broni ani amunicji Ukrainie czy też Rosji, chociaż serbska broń mogła dotrzeć na pole bitwy przez kraje trzecie - powiedział serbski prezydent Aleksandar Vucić, komentując w ten sposób informacje z tajnych dokumentów Pentagonu, które wyciekły do internetu, że Belgrad zgodził się na dozbrajanie Kijowa.

> Rosja spadła na 46. miejsce wśród najważniejszych dostawców towarów do Niemiec. Z danych Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że w lutym bieżącego roku miesięczna wartość importu wszystkich towarów z Rosji wyniosła około 300 milionów euro, czyli o 91 procent mniej niż rok wcześniej.

> Są pewne opóźnienia w dostawach broni obiecanej Ukrainie przez partnerów - powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Nie sprecyzował, o jakie uzbrojenie chodzi.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP