Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 443 dni. Nasi ludzie nigdy nie będą oddani zniewoleniu, a na naszej ziemi nigdy nie będą powiewać obce flagi - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Opublikowane wieczorem w mediach społecznościowych nagranie prezydent poświęcił podziękowaniom ukraińskim wojskowym za obronę kraju. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Rosyjska armia panikuje i rozprasza swoje siły na południu Ukrainy, bo nie wie, z którego kierunku spodziewać się najsilniejszego uderzenia - powiedziała rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk.

> Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina potrzebuje więcej czasu na rozpoczęcie długo oczekiwanej kontrofensywy przeciwko Rosji, ponieważ ukraińskie wojsko wciąż potrzebuje obiecanej zachodniej pomocy - podaje BBC. Zdaniem kijowskich ekspertów, ilość sprzętu wojskowego, którą Ukraina jak dotąd otrzymała od zachodnich partnerów, może zapewnić "pomyślny pierwszy etap ofensywy".

> Nasi ludzie nigdy nie będą oddani zniewoleniu, a na naszej ziemi nigdy nie będą powiewać obce flagi - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Opublikowane wieczorem w mediach społecznościowych nagranie prezydent poświęcił podziękowaniom ukraińskim wojskowym za obronę kraju.

> Prokuratura zażądała trzech lat więzienia w zawieszeniu dla 61-letniej Iriny Cybaniewej, która w zeszłym roku zostawiła kartkę na grobie rodziców prezydenta Władimira Putina kartkę. "Życzyła mu śmierci" - podały niezależne rosyjskie media.

> Ambasador USA w Republice Południowej Afryki Reuben Brigety oskarżył RPA o dostarczanie broni Rosji, mimo deklarowanej przez nią rzekomej neutralności w stosunku do rosyjskiego ataku na Ukrainę. Brigety powiedział lokalnym mediom, że jest "przekonany", iż rosyjski statek towarowy Lady R został załadowany bronią i amunicją w porcie w Simonstad w grudniu ubiegłego roku.

> W najbliższych dniach możliwa jest wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Rzymie i jego spotkanie z papieżem Franciszkiem, być może w sobotę - podała agencja Ansa za źródłami watykańskimi. Włoskie źródła rządowe nie wykluczają spotkania szefa państwa ukraińskiego z premier Giorgią Meloni w niedzielę. Na razie brak oficjalnego potwierdzenia tych doniesień.

> Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace potwierdził krążące od kilku dni w mediach doniesienia o przekazaniu Ukrainie pocisków manewrujących Storm Shadow. - Przekazanie tych systemów broni daje Ukrainie najlepszą szansę na obronę - argumentował.

> Sekretarz obrony USA Lloyd Austin wyraził nadzieję podczas przesłuchań w Senacie w sprawie budżetu obronnego na przyszły rok, że amerykańskie czołgi Abrams zostaną przekazane Ukrainie na początku tej jesieni - poinformował Ukrinform.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP