Wielka Brytania potwierdza: pociski manewrujące Storm Shadow są dostarczane Ukrainie 

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace potwierdził krążące od kilku dni w mediach doniesienia o przekazaniu Ukrainie pocisków manewrujących Storm Shadow. - Przekazanie tych systemów broni daje Ukrainie najlepszą szansę na obronę - argumentował.

Wallace powiedział w Izbie Gmin, że pociski Storm Shadow "są w drodze albo już są w tym kraju".

- Przekazanie tych systemów broni daje Ukrainie najlepszą szansę na obronę przed ciągłą brutalnością Rosji, zwłaszcza przed celowym mierzeniem w ukraińską infrastrukturę cywilną, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym. Ukraina ma prawo być w stanie bronić się przed tym - oświadczył minister.

W związku z obawami, że przekazanie tych pocisków może spowodować gniewną reakcję ze strony Rosji, szczególnie gdyby wojska ukraińskie zaatakowały nimi cele na terytorium tego kraju, Wallace podkreślił, że będą one używane "na suwerennym terytorium Ukrainy".

Brytyjskie pociski Storm ShadowGeoff Lee/East News

"Game changer"

Będące brytyjsko-francuską konstrukcją, produkowane przez koncern zbrojeniowy MBDA pociski manewrujące Storm Shadow mają zdecydowanie większy zasięg niż jakiekolwiek inne zachodnie pociski przekazane do tej pory Ukrainie. Według specyfikacji producenta ich maksymalny zasięg to 560 kilometrów, choć w wersji eksportowej jest to między 250 a 300 kilometrów. Dla porównania przekazane Ukrainie amerykańskie systemy HIMARS mają zasięg około 80 kilometrów.

Wallace nie ujawnił szczegółów dotyczących możliwości Storm Shadow, ale zwrócił uwagę, że nie wystarczą one jeszcze do zniwelowania rosyjskiej przewagi. - Ta broń da Ukrainie nowe możliwości, ale członkowie Izby Gmin powinni zauważyć, że te systemy nie są nawet w tej samej lidze, co rosyjski hipersoniczny pocisk AS-24 Killjoy lub nawet pocisk manewrujący Kalibr o zasięgu ponad 2000 kilometrów - powiedział.

O tym, że Wielka Brytania planuje przekazać Ukrainie pociski Storm Shadow informowały od początku tego tygodnia media amerykańskie.

"Storm Shadow to prawdziwy 'game changer', który znacząco zmieni sytuację na froncie, jeśli chodzi o możliwość dosięgnięcia bardziej oddalonych celów. Właśnie o takie pociski Kijów prosił swoich sojuszników od samego początku wojny" - informowało CNN.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Geoff Lee/East News

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Obrony Ukrainy podziękowało Polsce za wspieranie jej armii w wojnie z Rosją, a przede wszystkim za dostawy armatohaubic Krab, które nazwano "koszmarem" dla rosyjskich okupantów oraz "bronią zwycięstwa".

Polskie Kraby "koszmarem okupantów". Podziękowania z Ukrainy

Polskie Kraby "koszmarem okupantów". Podziękowania z Ukrainy

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP