Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 656 dni. Seria wybuchów słyszana była w poniedziałek nad ranem w stolicy Ukrainy, Kijowie. W niedzielę okupacyjne wojska Rosji atakowały obronę Ukrainy na całej linii frontu na wschodzie kraju. Jak podała ukraińska agencja Unian, rosyjska flaga powiewa nad zachodnimi obrzeżami miasta Marjinka w obwodzie donieckim. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> W poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczyna trzecią od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę i czwartą od objęcia prezydentury w 2019 roku wizytę w Stanach Zjednoczonych. We wtorek spotka się w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem, będzie gościł także na Kapitolu, m.in. wystąpi w amerykańskim Senacie.

> Zełenski przeprowadził krótką rozmowę z premierem Węgier Viktorem Orbanem w niedzielę podczas ceremonii zaprzysiężenia Javiera Mileia na nowego prezydenta Argentyny. Ukraiński przywódca przekazał też, że rozmawiał też z Ursulą von der Leyen, szefową KE. - Liczymy na pozytywną decyzję w sprawie przeznaczenia 50 miliardów euro i rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE - powiedział.

Zełenski i Orban w czasie zaprzysiężenia prezydenta Argentyny president.gov.ua

> Osiem rosyjskich rakiet zestrzeliła w nocy z niedzieli na poniedziałek nad Kijowem obrona powietrzna - powiadomiły Siły Powietrzne armii ukraińskiej. Władze Kijowa podały, że w wyniku zestrzelenia wrogich celów odłamki pocisków spadły na ziemię, uszkadzając niedobudowany dom. Alarm ogłoszono kilka minut po eksplozjach. - W rejonie Darnickim są dwie poszkodowane osoby: mężczyzna i kobieta. Pomocy udzielają im ratownicy - powiadomił na Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko. Według jego relacji odłamki trafiły w niedobudowany dom w rejonie Darnickim, gdzie wybuchł pożar.

> Oprócz ośmiu rakiet nad Ukrainą zestrzelono w nocy z niedzieli na poniedziałek także 18 dronów Shahed, którymi Rosjanie zaatakowali z okupowanego Krymu – powiadomiły rano w poniedziałek Siły Powietrzne armii ukraińskiej.

> Dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski oraz sztab Sił Obrony Południa Ukrainy oświadczyli w niedzielę, że okupacyjne wojska Rosji atakowały obronę Ukrainy na całej linii frontu na wschodzie kraju i fortyfikowały swoje pozycje na odcinku południowym. - Przeciwnik obserwuje działania strony ukraińskiej na prawobrzeżu (Dniepru), nie ustaje w ostrzałach artyleryjskich i aktywnie stosuje drony - powiadomiły Siły Obrony Południa.

Skutki ataku rakietowego w mieście Dniepr
Skutki ataku rakietowego w mieście DnieprReuters

> W Kijowie akcja pod hasłem "Nie milcz, niewola zabija". Rodziny ukraińskich jeńców wojennych przetrzymywanych w Rosji wyszły w niedzielę na demonstracje w Kijowie i innych miastach Ukrainy, na których domagały się uwolnienia swoich bliskich. Rodziny mówiły, że nie mają kontaktu ze swoimi bliskimi prawie od dwóch lat - przekazał portal Ukrainska Prawda.

> Wszystko wskazuje na to, że Ukraińcy stracili całkowitą kontrolę nad miastem Marjinka w obwodzie donieckim. Jak doniosła ukraińska agencja Unian, nad tym miastem powiewa rosyjska flaga.

> Ministerstwo Energii podało w niedzielę, że 455 ukraińskich osiedli na Ukrainie nie ma prądu ze względu na warunki pogodowe i trwające działania wojenne.

> Ukraiński wywiad wojskowy HUR poinformował, że władze Ukrainy zakończyły operację ewakuacji swoich obywateli z palestyńskiej Strefy Gazy. Ogółem udało się stamtąd wywieźć 304 Ukraińców, dwóch Palestyńczyków i dziewięcioro obywateli Mołdawii - przekazano.

> Naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych gen. Micael Byden był na linii frontu na Ukrainie - przekazał w niedzielę portal Ukraińska Prawda, powołując się na służbę prasową 45. Samodzielnej Brygady Artyleryjskiej. Szwedzki generał pytał wojskowych m.in. o to, czy szkolenia, które przechodzili w Szwecji są przydatne w działaniach na froncie i otrzymał odpowiedź twierdzącą.

Autorka/Autor:lukl, pp/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl