"Rosja zagraża bezpieczeństwu, stara polityka zjada kraj od środka". Rockman zakłada partię

TVN24


Znany na Ukrainie wokalista Swiatosław Wakarczuk, lider pop-rockowego zespołu Okean Elzy, ogłosił w czwartek, że wystartuje w najbliższych wyborach parlamentarnych. Pójdzie do nich z własną, nowo założoną partią o nazwie Głos (po ukraińsku Hołos).

Swiatosław Wakarczuk był już uwzględniany w sondażach przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi, deklarowane poparcie dla muzyka wynosiło 7-9 procent. Jednak w styczniu oświadczył, że nie będzie ubiegał się o prezydenturę, bo interesują go "realne zmiany".

Hołos "partią prawdziwych zmian"

Wakarczuk zaprezentował w Kijowie w czwartek swoje nowe ugrupowanie polityczne Głos (Hołos).

- Tworzymy nową siłę polityczną, partię prawdziwych zmian - oświadczył. - W czasie, gdy Rosja zagraża naszemu bezpieczeństwu i stara polityka zjada kraj od środka, my, partia Głos, idziemy do parlamentu, by zniszczyć starą politykę i tworzyć nową. Politykę, która przyniesie prawdziwe zmiany - zadeklarował. Zapowiedział, że zmiany, które proponuje jego ugrupowanie, będą o wiele głębsze od tego, co oferuje nowo wybrany prezydent Wołodymyr Zełenski. - Jeśli prezydent proponuje zmiany, to my opowiadamy się za jeszcze większymi - podkreślił. Muzyk przedstawił członków swojego ugrupowania, wśród których jest m.in. była wiceminister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Julia Kłymenko, były szef organizacji Transparency International Ukraina Jarosław Jurczyszyn oraz znani lekarze i wolontariusze, wspierający żołnierzy walczących z separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

"Interesy zwykłego Ukraińca"

Wakarczuk oświadczył, że partia Głos chce reprezentować interesy zwykłego Ukraińca i działać na rzecz integracji europejskiej. - Nowa polityka stawia na pierwszym miejscu człowieka z jego godnością, wolnością i bezpieczeństwem. Nie człowiek dla państwa, lecz państwo dla człowieka - powiedział.

- Na pierwszym miejscu są interesy człowieka. Drugie miejsce: egzystencjalnym wyborem Ukrainy jest Europa. Trzecie - takie same prawo dla każdego. Czwarte to wolna gospodarka bez oligarchów. Piąte - władza, która odpowiada przed wszystkimi obywatelami Ukrainy - wyliczał.

Wcześniejsze wybory na Ukrainie?

Wybory parlamentarne na Ukrainie zaplanowane są na jesień, niewykluczone jednak, że odbędą się wcześniej. Wszystko zależy od stanowiska Wołodymyra Zełenskiego, który w poniedziałek ma być zaprzysiężony na prezydenta. Zełenski unikał dotąd odpowiedzi na pytanie, czy zdecyduje się na rozpisanie wcześniejszych wyborów. - Za wcześnie, by o tym mówić, nie mam jeszcze uprawnień. Jak tylko je uzyskam, od razu udzielę odpowiedzi - mówił w pierwszych dniach maja. Ekipa Zełenskiego nie ukrywała, że liczy, iż dzięki wysokiemu poparciu prezydenta elekta, poprzez wcześniejsze wybory wprowadzi on do parlamentu zarejestrowaną w 2017 roku partię Sługa Narodu.

Muzyk odbierze głosy partii byłego komika?

Komentatorzy uważają, że pojawienie się na scenie politycznej ugrupowania popularnego muzyka może odebrać głosy partii Zełenskiego, który przed zaangażowaniem się w politykę był komikiem i telewizyjnym showmanem.

Na razie jednak, zgodnie z opublikowanym w czwartek sondażem, który został przeprowadzony jeszcze przed oficjalną prezentacją nowej partii, gdyby teraz odbywały się wybory parlamentarne, ugrupowanie Wakarczuka mogłoby liczyć na 0,7 proc. poparcia.

Swiatosław Wakarczuk

43-letni Swiatosław Wakarczuk pochodzi ze Lwowa. Znany jest nie tylko ze sceny muzycznej, ale i z aktywności obywatelskiej i działalności charytatywnej.

Opowiada się za integracją Ukrainy z Zachodem.

W latach 2007-2008 zasiadał w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy jako przedstawiciel popierającego ówczesnego prezydenta Wiktora Juszczenkę bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona. Złożył mandat w proteście przeciwko brutalnemu stylowi uprawiania polityki.

Autor: rzw/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: