Ewakuowani z Mariupola ostrzelani. Rosjanie zrzucili bombę na teatr, gdzie ukryło się blisko tysiąc osób

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl
W Mariupolu Rosjanie zrzucili bombę na teatr, w którym ukrywali się cywile
W Mariupolu Rosjanie zrzucili bombę na teatr, w którym ukrywali się cywileTVN24, Telegram, Twitter
wideo 2/34
W Mariupolu Rosjanie zrzucili bombę na teatr, w którym ukrywali się cywileTVN24, Telegram

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 21. dzień. Władze Mariupola poinformowały, że rosyjski samolot zrzucił bombę na teatr, gdzie ukryło się blisko tysiąc mieszkańców miasta. "Kolejna potworna zbrodnia wojenna w Mariupolu. Zmasowany rosyjski atak na Teatr Dramatyczny, w którym ukrywały się setki niewinnych cywilów" - napisał w mediach społecznościowych minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Szef władz obwodu donieckiego poinformował, że Rosjanie zbombardowali też pływalnię, a pod gruzami znajdują się kobiety z dziećmi i ciężarne.

W środę, po godzinie 18 czasu ukraińskiego (godzina 17 w Polsce), władze Mariupola podały, że rosyjski samolot zrzucił potężną bombę na Teatr Dramatyczny, gdzie ukryło się blisko tysiąc mieszkańców, którzy stracili dach nad głową. "Wciąż nie można oszacować skali tego straszliwego i nieludzkiego czynu, ponieważ miasto jest ciągle ostrzeliwane" - przekazali w komunikacie mariupolscy radni.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. 21. DOBA INWAZJI

"Wielu mieszkańców Mariupola ukrywało się w teatrze z małymi dziećmi"

Jak poinformowano, po zbombardowaniu zniszczona została centralna część teatru, a wejście do schronu w budynku zostało zasypane gruzami.

"Teatr Dramatyczny, miejskie centrum kulturalne, został wytypowany jako miejsce zbiórki uchodźców, którzy stracili domy i środki do życia. Okupanci nie mogli nie wiedzieć o tym, było to oficjalnie ustalone miejsce. Wiadomo, że w teatrze ukrywało się prawie tysiąc cywilów. Liczba zabitych i rannych jest obecnie nieznana. Wielu mieszkańców Mariupola ukrywało się w teatrze z małymi dziećmi" - poinformował portal Ukraińska Prawda.

Czytaj też: Ukraina, Mariupol. Zniszczone miasto, nagranie z drona

Kułeba: kolejna potworna zbrodnia wojenna w Mariupolu

"Kolejna potworna zbrodnia wojenna w Mariupolu. Zmasowany rosyjski atak na Teatr Dramatyczny, w którym ukrywały się setki niewinnych cywilów. Budynek jest teraz całkowicie zrujnowany. Rosjanie nie mogli nie wiedzieć, że to schron cywilny. Uratujmy Mariupol! Powstrzymajmy rosyjskich zbrodniarzy wojennych!" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

Szef władz obwodu donieckiego: Rosjanie zbombardowali pływalnię, pod gruzami kobiety z dziećmi i ciężarne

"Wśród obiektów zbombardowanych w środę w oblężonym przez Rosjan Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, są pomieszczenia pływalni, pod gruzami znalazły się kobiety z dziećmi i kobiety ciężarne" - napisał na Facebooku szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Kyryłenko wyjaśnił, że basen Neptun został trafiony bombą lotniczą, podobnie jak Teatr Dramatyczny w Mariupolu. "Teraz niemożliwe jest ustalenie liczby ofiar tych ostrzałów, nie mówiąc już o skali zniszczeń" - napisał Kyryłenko. Wskazał, że w budynku teatru było kilkaset osób. "Co się z nimi dzieje - nie wiadomo. Wejście do schronu zablokowane jest szczątkami" - dodał.

Czytaj też: Ukraina, Mariupol. Wiceburmistrz Siergiej Orłow o sytuacji w mieście

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: ewakuowani ostrzelani z systemów rakietowych Grad

Wcześniej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że kolumna osób ewakuowanych z Mariupola do Zaporoża została ostrzelana z rosyjskich systemów rakietowych Grad. Do ostrzału kolumny ewakuowanych doszło w środę, około godz. 15.30 czasu lokalnego (godz. 14.30 w Polsce). "Są zabici. Wśród poszkodowanych i rannych są dzieci. Liczba poszkodowanych jest ustalana" - oświadczył Sztab Generalny w komunikacie, cytowanym przez agencję Interfax-Ukraina.

Ukraiński kanał telewizyjny Prjamyj poinformował ze swojej strony, że w wyniku rosyjskiego ataku pięć osób jest rannych, w tym jedno dziecko, którego stan jest ciężki. Według stacji do ostrzału kolumny samochodowej doszło już w pobliżu Zaporoża. Kanał nie wspomina o ofiarach śmiertelnych.

W środę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk oskarżyła Rosję o łamanie porozumień o zawieszeniu broni na czas organizacji korytarzy humanitarnych. - W obecnie panujących warunkach nie możemy bezpiecznie ewakuować ludzi - dodała, zwracając uwagę na szczególnie trudną sytuację mieszkańców Iziuma i Mariupolu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Autorka/Autor:tas/ tam

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@DmytroKuleba

Tagi:
Raporty: