TVN24 | Świat

Rosjanie oskarżyli załogę niszczyciela o naruszenie granicy, Ukraińcy uhonorowali kapitana za "odwagę i bohaterstwo"

TVN24 | Świat

Autor:
tas/tr
Źródło:
Fokus, RIA Nowosti, tvn24.pl

Kapitan brytyjskiego niszczyciela HMS Defender został uhonorowany medalem "Obrońcy Ukrainy". Okręt uczestniczył w zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeniach Sea Breeze na Morzu Czarnym z udziałem wojsk ukraińskich i państw NATO. Ministerstwo obrony Rosji oskarżyło załogę Defendera o naruszenie rosyjskiej granicy państwowej w pobliżu Krymu.

- Nasza siła w jedności - mówił dowódca marynarki wojennej Ukrainy Ołeksij Neiżpapa w czasie sobotnich uroczystości w Odessie z okazji zakończenia tegorocznych ćwiczeń Sea Breeze. W manewrach wzięło udział 5 tysięcy żołnierzy, 32 okręty i 40 samolotów. Odbyły się w północno-zachodniej części Morza Czarnego, a także na poligonach w obwodach mikołajowskim i chersońskim.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Skala Sea Breeze-2021, zainicjonowanych w latach 90. przez Ukrainę i USA, była największą w ich ponad 20-letniej historii. Neiżpapa przekazał, że uczestniczące w tegorocznych ćwiczeniach okręty przepłynęły około 13 tysięcy mil (blisko 21 tysięcy km), nurkowie schodzili pod wodę ponad 330 razy, a piloci spędzili w powietrzu ponad 80 godzin, co - jak stwierdził - jedynie potwierdza "produktywne tempo" manewrów. - Wszystkie zadania zostały wykonane w całości - oznajmił dowódca ukraińskiej marynarki wojennej, cytowany przez portal ukraińskiego tygodnika "Fokus".

W czasie uroczystości rozdano również państwowe odznaczenia. Wśród uhonorowanych jest między innymi kapitan brytyjskiego niszczyciela HMS Defender, który otrzymał medal "Obrońcy Ukrainy". Ministerstwo obrony w Kijowie przyznaje tę nagrodę za "odwagę osobistą i bohaterstwo, a także niezłomność ducha okazywaną w obronie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy".

Pod koniec czerwca rosyjskie ministerstwo obrony oskarżyło załogę HMS Defendera o naruszenie granicy państwowej na Morzu Czarnym.

Resort w Moskwie informował również, że w kierunku niszczyciela oddano "strzały ostrzegawcze i przeprowadzono "bombardowanie ostrzegawcze wzdłuż kursu".

Władze w Londynie zdementowały doniesienia o ostrzelaniu okrętu, a w odpowiedzi na zarzuty Rosjan o rzekomo naruszonej granicy stwierdziły, że niszczyciel płynął legalnie po ukraińskich wodach, ponieważ społeczność międzynarodowa nie uznała aneksji Krymu przez Rosję.

CZYTAJ TAKŻE: "Nawet gdybyśmy zatopili ten okręt, trudno sobie wyobrazić, że świat stanąłby na krawędzi wojny"

Tegoroczne ćwiczenia Sea Breeze były uważnie obserwowane przez Rosję, które apelowała wcześniej, by zostały odwołane. Media w Moskwie komentowały także wydarzenie, związane z wręczeniem ukraińskiego medalu kapitanowi brytyjskiego niszczyciela.

Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku

Autor:tas/tr

Źródło: Fokus, RIA Nowosti, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: