Rosjanie masowo wykorzystują je do ataków. Ukraińska prokuratura ustaliła, kto je produkuje

Źródło:
PAP

Prokuratura generalna Ukrainy ustaliła, że producentem dronów Shahed 131/136, których Rosja używa do ataków, jest irańska firma Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company – informuje portal Suspilne.

Biuro prokuratora generalnego Ukrainy, w odpowiedzi na zapytanie portalu Suspilne przekazało, że otrzymało wyniki ekspertyz, z których wynika, że drony oznaczone jako Gierań-2 zostały zidentyfikowane jako drony kamikadze typu Shahed-136. "Inny model pod nazwą Gierań-1 został zidentyfikowany jako dron Shahed-131" – powiadomiono w sobotę.

Producentem tej broni, którą Rosja masowo stosuje w atakach na Ukrainę, jest według ustaleń prokuratury irańska firma Iran Aircraft Manufacturing Company (HESA).

Irański dron Shahed-136Oleksii Samsonov /Global Images Ukraine via Getty Images

Prokuratura nie przekazała natomiast informacji na temat innych dronów uderzeniowych takich jak Mohajer-6 czy Italmas. "Postępowanie karne w tej sprawie trwa" – poinformowano.

W związku z tym, że w irańskich dronach znaleziono komponenty pochodzące z zagranicy, ukraińska prokuratura wysłała zapytania do dziewięciu krajów w celu ustalenia tras dostaw tych elementów. Nazw krajów nie podano.

Autorka/Autor:pp//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Oleksii Samsonov /Global Images Ukraine via Getty Images

Tagi:
Raporty: