Doniesienia o udziale Serbów w wojnie po stronie Rosji. Belgrad: badamy to

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP

Służby wywiadu cywilnego i wojskowego Serbii badają i weryfikują informacje o możliwym udziale obywateli tego kraju w wojnie z Ukrainą po stronie Rosji - przekazał szef serbskiego resortu obrony Milosz Vuczević, cytowany przez portal Europejska Prawda.

- Nasz kraj bardzo wyraźnie stwierdza, że udział obywateli Serbii we wszelkich konfliktach w innych krajach jest zabroniony, a to pociąga za sobą konsekwencje prawne - powiedział szef serbskiego ministerstwa obrony Milosz Vuczević, wzywając Serbów do wstępowania do serbskiej armii.

Informacje o udziale Serbów w wojnie na Ukrainie po stronie Rosji zaczęły krążyć w sieciach społecznościowych w połowie stycznia. Następnie w rosyjskich sieciach pojawiły się zdjęcia z być może serbskimi bojownikami, którzy przybyli na Zaporoże - informuje portal Europejska Prawda.

Serbowie w walkach w Ukrainie

Według szacunków ambasady Ukrainy w Serbii, od grudnia 2018 roku ponad 300 Serbów wyjechało do Ukrainy, by walczyć po stronie Rosji. Ponad 30 z nich zostało za to skazanych w Serbii, w większości przypadków na minimalne kary. Ponadto część skazanych Serbów, tuż po wydaniu wyroku, ponownie udała się do Ukrainy, by nadal walczyć po stronie rosyjskiej - poinformowało Radio Swoboda.

Ćwiczenia rosyjskich i białoruskich żołnierzymil.ru

Doradca Departamentu Stanu USA Derek Chollet przekazał w piątek prezydentowi Serbii Aleksandarowi Vucziciowi, że Waszyngton jest zaniepokojony werbowaniem najemników w tym kraju przez rosyjską firmę wojskową znaną jako Grupa Wagnera - poinformowało radio Głos Ameryk. - Wiemy, że Grupa Wagnera próbuje rekrutować żołnierzy z Serbii i innych krajów. Uważamy, że jest to nie do przyjęcia - powiedział Chollet dziennikarzom po spotkaniu z serbskim prezydentem w Belgradzie.

Rosyjski portal propagandowy Russia Today uruchomił niedawno serbskojęzyczną stronę informacyjną i opublikował ogłoszenie dotyczące rekrutacji najemników przez Grupę Wagnera.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości