TVN24 | Świat

Amerykańscy senatorowie w Kijowie obiecują solidarność i broń. "Putin popełnił największy błąd w swojej karierze"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z delegacją Kongresu USA w Kijowie powiedział, że Rosja chce stworzyć powód do eskalacji w celu "obrony rosyjskich obywateli", dlatego mieszkańcom Donbasu są ciągle wydawane rosyjskie paszporty. Senatorowie zapewnili władze w Kijowie, że Rosję czekają "rujnujące sankcje" w przypadku agresji i że Ukraińcy otrzymają śmiercionośną broń, której potrzebują do obrony swojego życia.

Prezydent Ukrainy w czasie poniedziałkowego spotkania z dwupartyjną delegacją podziękował Kongresowi USA za solidarność z narodem ukraińskim oraz poinformował senatorów o sytuacji bezpieczeństwa wokół Ukrainy, a także o krokach sprzyjających deeskalacji - podało biuro Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent Ukrainy podkreślił, że konieczne jest przygotowanie prewencyjnego pakietu sankcji przeciwko Rosji, by przeciwdziałać agresji.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zełenski powiedział amerykańskim senatorom, że Rosja kontynuuje wydawanie paszportów mieszkańcom części Donbasu, która nie jest pod kontrolą władz w Kijowie. Według niego Moskwa chce w ten sposób stworzyć powód do eskalacji pod pozorem "obrony rosyjskich obywateli".

Delegacja Kongresu USA spotkała się także w poniedziałek w Kijowie z szefem MSW Denysem Monastyrskim. Jak przekazał minister, senatorowie zapewnili, że USA są gotowe do wzmocnienia wsparcia w przypadku zaostrzenia sytuacji na Ukrainie. Monastyrski powiedział również, że rozpatrywana jest nie tylko możliwość zewnętrznej agresji, ale też destabilizacja sytuacji wewnętrznej na Ukrainie.

Silne wsparcie USA

- Wizyta senatorów w Kijowie potwierdza, że Ukraina ma silne dwupartyjne wsparcie USA na tle ściągania rosyjskich wojsk do granicy państwowej i na tymczasowo okupowane przez Rosję terytoria naszego państwa - oznajmił szef MSZ Dmytro Kułeba. Cytowany we wtorek przez swój resort minister podkreślił podczas spotkania z senatorami, że "silna Ukraina jest najlepszym czynnikiem powstrzymującym rosyjską agresję".

Jak podało ministerstwo, strony rozmawiały o krokach Ukrainy, USA i sojuszników mających na celu powstrzymywanie Rosji przed dalszą agresją i wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy.

Solidarność i broń

Agencja Reutera podała, że senatorowie obiecali władzom w Kijowie solidarność z Ukrainą, a także dostawy uzbrojenia, ostrzegając jednocześnie prezydenta Rosji Władimira Putina przed rozpoczęciem nowej ofensywy wojskowej na to państwo.

- Myślę, że Władimir Putin popełnił największy błąd w swojej karierze, nie doceniając tego, jak odważnie naród Ukrainy będzie z nim walczyć w przypadku ofensywy – powiedział dziennikarzom w Kijowie senator Richard Blumenthal.

Amerykańscy senatorowie w Kijowiepresident.gov.ua

Po spotkaniu z Zełenskim przedstawiciel Partii Demokratycznej mówił o nałożeniu "rujnujących sankcji gospodarczych na Rosję". - Ale, co ważniejsze, damy narodowi Ukrainy broń, śmiercionośną broń, której potrzebuje do obrony swojego życia i środków do funkcjonowania – dodał. Blumenthal powiedział, że broń ta może obejmować pociski przeciwpancerne Javelin, rakiety Stinger, broń strzelecką i kutry.

- Nasze przesłanie brzmi: będą konsekwencje, jeśli on (Putin - red.) zdecyduje się naruszyć świętość tej demokracji – dodała ze swojej strony senator Amy Klobuchar.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/ChrisMurphyCT

Tagi:
Raporty: