W Ukrainie powstanie nietypowa szkoła

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP
Metro w Charkowie pełniło funkcję schronu. Wideo archiwalne
Metro w Charkowie pełniło funkcję schronu. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchiveMetro w Charkowie pełniło funkcję schronu. Wideo archiwalne

Władze Charkowa zapowiadają budowę podziemnej szkoły. - Taki schron pozwoli tysiącom charkowskich dzieci na bezpieczną naukę nawet podczas ostrzałów rakietowych – powiedział mer Charkowa Ihor Terechow.

Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

- Planujemy budowę pierwszej podziemnej szkoły na Ukrainie, która będzie spełniać najnowocześniejsze wymogi dotyczące budowli ochronnych – poinformował w mediach społecznościowych Ihor Terechow, mer położonego na północnym wschodzie Ukrainy Charkowa.

- Taki schron pozwoli tysiącom charkowskich dzieci na bezpieczną naukę nawet podczas ostrzałów rakietowych – wyjaśnił.

- Charków będzie nadal inwestować w edukację. Nie zmniejszymy wydatków na edukację ani o hrywnę w tym ani w przyszłym roku, pomimo braku środków budżetowych i trudnego zadania zrównoważenia lokalnego budżetu - dodał mer.

Dzieci w Charkowie dowożone na "podziemne lekcje"

W Charkowie większość szkół działa obecnie w systemie zdalnym. Jednak ponad 1000 dzieci uczy się w bieżącym roku szkolnym w specjalnie dostosowanych pomieszczeniach metra, gdzie uczestniczą kilka razy w tygodniu w zajęciach stacjonarnych.

Charkowską kolej podziemną wyposażono w udogodnienia niezbędne do nauki, w tym systemy napowietrzania, oświetlenie i toalety. Obecność uczniów w metrze podczas roku szkolnego nie wpływa na ruch pociągów i możliwość wykorzystania metra jako schronu. Dzieci dowożone są na "podziemne lekcje" autobusami.

Przez obwód charkowski przebiega linia frontu, część regionu jest okupowana przez wojska rosyjskie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP