Pod Kijowem znaleziono szczątki ośmiu brytyjskich samolotów z czasów II wojny światowej

Źródło:
PAP, BBC
Brytyjskie wojsko. Wideo archiwalne
Brytyjskie wojsko. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/21
Brytyjskie wojsko. Wideo archiwalneReuters Archive

W lesie pod Kijowem zostały znalezione fragmenty ośmiu brytyjskich myśliwców Hurricane z czasów II wojny światowej - podała BBC. Samoloty zostały wysłane do Związku Radzieckiego po inwazji nazistowskich Niemiec w 1941 roku.

Pracownicy Narodowego Muzeum Lotnictwa Ukrainy natrafili na szczątki samolotów, gdy nieopodal znaleźli niewybuch, również z czasów II wojny światowej. Po zbadaniu wąwozu wykrywaczami metalu natrafiono na fragmenty maszyn Hawker Hurricane, które Wielka Brytania przekazała ZSRR w ramach pomocy w walce z armią nazistowską - przekazała w niedzielnej publikacji BBC.

Szczątki maszyn spoczywały w dość płytkim rowie, do którego - jak sądzą badacze - ściągnięto je z pobliskiego pola. Zanim zostały zakopane, samoloty zostały pozbawione urządzeń i uzbrojenia.

ZOBACZ TEŻ: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

BBC zaznacza, że Hurricane trafiły do ZSRR w latach II wojny światowej w ramach pomocy zbrojeniowej. Były częścią pakietu sojuszniczego wsparcia militarnego dla ZSRR, opłacanego przez Stany Zjednoczone w ramach programu Lend-Lease. Podobne przepisy są obecnie wykorzystywane przez rząd USA, aby wysłać pomoc wojskową na Ukrainę, która odpiera rosyjską zbrojną agresję.

Ukraińscy eksperci ds. lotnictwa twierdzą, że po raz pierwszy w ich kraju znaleziono fragmenty tylu brytyjskich maszyn.

- Bardzo rzadko można znaleźć ten samolot w Ukrainie - powiedział Ołeksij Sztan, były pilot, który prowadzi wykopaliska. - To bardzo ważne dla naszej historii lotnictwa, ponieważ wcześniej nie znaleziono tu żadnego samolotu przekazanego w ramach Lend-Lease - dodał.

Prace nad wydobyciem szczątków

Narodowe Muzeum Lotnictwa Ukrainy prowadzi prace nad wydobyciem szczątków. Badacze chcieliby zidentyfikować jak najwięcej elementów, tak by można je było połączyć i w przyszłości demonstrować na ekspozycji.

BBC wyraża przypuszczenie, że osiem samolotów Hurricane służyło pod koniec II wojny światowej do osłony sieci transportowych - głównie tras i węzłów kolejowych.

- Hurricane był potężnym i łatwym w prowadzeniu samochodem - dodał Sztan. - Był stabilny jak platforma artyleryjska i odpowiedni dla niedoświadczonych pilotów. Niezawodny samolot - stwierdził.

Trzy tysiące maszyn

Ogółem w latach 1941-44 ZSRR otrzymał prawie 3 tysiące samolotów Hurricane. Większość z nich została zniszczona w bitwie lub później rozebrana na części. "Niektóre samoloty zostały celowo zdemontowane i zakopane po wojnie, aby ZSRR nie musiał zwracać długu Stanom Zjednoczonym. Zgodnie z przepisami ustawy federalnej Lend-Lease (z 1941 roku) ZSRR był zobowiązany do zapłaty za nieodpłatnie przekazany sprzęt wojskowy, który pozostał nienaruszony po zakończeniu działań wojennych. Taki los spotkał osiem maszyn zakopanych w lesie pod Kijowem, obecnie stolicy niepodległej Ukrainy, ale do 1991 roku wchodzącej w skład ZSRR" - przypomniała BBC.

Wasyl Romanenko, szef zespołu naukowców z Narodowego Muzeum Lotnictwa, porównuje brytyjską pomoc dla ZSRR podczas II wojny światowej z dzisiejszym wsparciem dla Ukrainy broniącej się przed agresją rosyjską.

- W 1941 roku Wielka Brytania była pierwszym krajem, który dostarczył Związkowi Radzieckiemu myśliwce na skalę masową. Dziś Wielka Brytania jest pierwszym krajem, który przekazuje naszej armii pociski Storm Shadow - powiedział badacz.

Na wyposażeniu brytyjskiego lotnictwa wojskowego RAF podczas II wojny światowej było kilka wersji Hurricane'ów. Latali na nich między innymi polscy lotnicy. 

Autorka/Autor:tas / prpb

Źródło: PAP, BBC

Tagi:
Raporty: