38 buldogów francuskich nie przeżyło lotu za ocean. Linie prowadzą śledztwo

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Kilkadziesiąt szczeniąt nie przeżyło lotu z Kijowa do Toronto. Na pokładzie samolotu było ponad 600 zwierząt, wiele z nich dotarło do Kanady w bardzo złym stanie. Ukraińskie linie lotnicze Ukraine International Airlines (UIA) wszczęły wewnętrzne postępowanie w związku z tym zdarzeniem.

Jak pisze ukraińska redakcja BBC, 13 czerwca do Toronto przybył samolot z Kijowa, na pokładzie którego - według linii lotniczych Ukraine International Airlines (UIA) - było 559 psów i 89 kotów. Linie podały, że zwierzęta były w 337 klatkach. Lotu nie przeżyło 38 szczeniąt rasy buldog francuski, a wiele innych zwierząt było osłabionych i odwodnionych - pisze BBC.

Portal przywołuje wpis w mediach społecznościowych kanadyjskiej trenerki psów Abby Lorenzen, która przybyła na lotnisko, by odebrać kota. Kobieta relacjonowała, że martwe zwierzęta pakowano w worki na śmieci. - To był koszmar - powiedziała CBC News. Według niej zwierzęta "transportowano po kilka w jednej klatce". Kobieta oskarżyła linie o łamanie przepisów dotyczących przewozów zwierząt. BBC podkreśla przy tym, że regulacje nie zabraniają przewozu kilku zwierząt w kontenerze (obowiązują jednak ograniczenia w zależności od wagi i wieku zwierzęcia).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kilkadziesiąt szczeniąt nie przeżyło lotu z Kijowa do TorontoKiefer/Wikimedia CC BY 3.0

We wtorek kierownictwo UIA poinformowało o wszczęciu wewnętrznego dochodzenia w tej sprawie i odsunięto od pełnienia obowiązków kierownika działu ds. przewozów transportowych. Zabroniono też przewożenia zwierząt samolotem Boeing 767. Linie podkreśliły też, że już od lat transportują zwierzęta np. do USA i Kanady i przechodzą regularne audyty w sprawie bezpieczeństwa przewozu zwierząt. 20 czerwca kijowska policja poinformowała, że w związku z doniesieniami dotyczącymi szczeniąt wszczęła dochodzenie z artykułu dotyczącego znęcania się nad zwierzętami - podało BBC. Sprawą ma zająć się także Kanadyjska Agencja Kontroli Żywności.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kiefer/Wikimedia CC BY 3.0

Pozostałe wiadomości