"UE nie jest gotowa na powiększenie"

 
European-communitiesKiedy znów powiększy się Unia Europejska?

Przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert (CDU) uważa, że Unia Europejska nie może na razie przyjmować nowych państw członkowskich, ponieważ obecni członkowie wciąż mają wiele do zrobienia w zakresie konsolidacji.

"Nie sądzę, żeby Unia Europejska była zdolna do poszerzenia w najbliższej przyszłości" - podkreślił Lammert w wypowiedzi, którą w niedzielę opublikuje "Welt am Sonntag". Agencje prasowe omawiają tę publikację w sobotę. "Mamy tak wiele pilnych zadań do wykonania w zakresie konsolidacji wspólnoty, że nie powinniśmy pozwolić, by ambicja poszerzenia znów wzięła górę nad niezbędną stabilizacją"- napisał Lammert.

"Chorwacja nie jest gotowa"

Przewodniczący Bundestagu przestrzegł przed przedwczesnym przyjmowaniem Chorwacji do UE. "Musimy poważnie potraktować najnowszy raport Komisji Europejskiej (o postępach Chorwacji), zwłaszcza w świetle doświadczeń, jakie mieliśmy z Bułgarią i Rumunią. Chorwacja wyraźnie nie jest jeszcze gotowa do członkostwa" - zaakcentował. Lammert wyraził opinię, że przed państwami powstałymi po rozpadzie Jugosławii jest wprawdzie perspektywa członkostwa w UE, ale muszą one same stworzyć warunki do akcesji. "Nie można pozwolić, żeby dobre zamiary zajęły miejsce udokumentowanych przemian" - dodał. Lammert opowiedział się za kontynuacją procesu integracji europejskiej. "Nierównowaga między integracją ekonomiczną i polityczną, która doprowadziła do nieprzyjemnych turbulencji, musi zostać pilnie skorygowana" - oświadczył i dodał: "Musimy we wszystkich państwach strefy euro realizować wspólną politykę budżetową i fiskalną".

Autor: nsz/mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: European-communities

Pozostałe wiadomości