Tusk: skład nowej Komisji wzmocni ją w staraniach o reguły rządów prawa

[object Object]
Tusk: nasze decyzje są także decyzjami na rzecz rządów prawa w Europie i każdym kraju członkowskimtvn24
wideo 2/21

Jeśli ktoś miał nadzieję, że wybór inny niż Fransa Timmermansa osłabi determinację Unii Europejskiej, aby rządy prawa były regułą obowiązującą w całej Europie, to jest w błędzie. Jest dokładnie odwrotnie - oświadczył we wtorek w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

- Nasze decyzje są także decyzjami na rzecz rządów prawa w Europie i każdym kraju członkowskim - powiedział Tusk dziennikarzom po zakończeniu posiedzenia Rady Europejskiej.

- Te komentarze, także u nas w Polsce, że pan Timmermans został wyeliminowany czy pokonany, są delikatnie mówiąc przesadzone. Chciałbym podkreślić, że ten potencjalny skład władz Komisji raczej na pewno wzmocni Komisję w jej staraniach o przestrzeganie prawa i reguły rządów prawa we wszystkich krajach Unii Europejskiej, także w Polsce - zaznaczył Tusk.

"Widziałem na wszystkich twarzach nawet jeśli nie satysfakcję, to przynajmniej ulgę"

- Polska delegacja była zadowolona generalnie z przebiegu zdarzeń. Na pewno z finału, Polska była częścią tego konsensusu - wskazywał.

Tusk powiedział, że po zakończonych negocjacjach "widział na wszystkich twarzach nawet jeśli nie satysfakcję to przynajmniej ulgę, że mamy ten proces za sobą". Mówił też o podejściu krajów Grupy Wyszehradzkiej do prowadzonych negocjacji. - Spotykałem się z całą czwórką wyszehradzką kilka razy. Byłem w stałym kontakcie. Uważam, że ich podejście, zwłaszcza w finale, było konstruktywne. Nie miałem poczucia, że są w grupie tych, którzy chcą coś zepsuć czy utrudnić. Zachowanie wszystkich przy stole było bardziej konstruktywne niż kiedykolwiek wcześniej - podkreślił.

"Ostateczna decyzja nie jest wiadoma"

Tusk wskazywał jednak, że ostateczna decyzja w sprawie obsadzenia kierownictwa unijnych instytucji należy do Parlamentu Europejskiego. - Parlament z natury rzeczy nie jest taką zdyscyplinowaną, jednorodną instytucją. Parlament jest od tego, żeby ludzie, którzy mają różne poglądy się spierali. Na pewno będzie to wymagający proces. Będzie wymagał cierpliwości, tłumaczenia, przekonywania - podkreślił.

- Jak zawsze - przynajmniej w wolnych, prawdziwych parlamentach - ostateczna decyzja nie jest wiadoma. Pewne jest to, że czeka nas ciężka praca - dodał.

Jest porozumienie w sprawie unijnych stanowisk

Rada Europejska nominowała do objęcia szefostwa Komisji Europejskiej niemiecką minister obrony Ursulę von der Leyen. Nominacja ta musi być przegłosowana przez Parlament Europejski.

KIM JEST URSULA VON DER LEYEN - CZYTAJ WIĘCEJ

- Na stanowisko przewodniczącej Komisji Ursula von der Leyen została nominowana jednogłośnie przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedziała Merkel dziennikarzom w Brukseli po zakończeniu unijnego szczytu. Jak dodała, głos wstrzymujący "zgodnie z zasadami postępowania wyborczego Niemiec, pochodził ode mnie".

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował ponadto, że ustalenie liderów unijnych jest też takie, że wiceprzewodniczącymi KE mają zostać Frans Timmermans i Margrethe Vestager oraz ktoś z Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak dodał Tusk, Rada Europejska nominowała Francuzkę Christine Lagarde na szefową Europejskiego Banku Centralnego, a Hiszpana Josepa Borrella na szefa unijnej dyplomacji.

CZYTAJ WIĘCEJ O USTALENIACH SZCZYTU

Autor: ft//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP