Putin przesłał noworoczne życzenia. Na liście tylko czterech europejskich przywódców

Źródło:
PAP
Zaucha: Putin bardzo czeka na ponowne przyjście Trumpa do Białego Domu
Zaucha: Putin bardzo czeka na ponowne przyjście Trumpa do Białego DomuTVN24
wideo 2/2
Zaucha: Putin bardzo czeka na ponowne przyjście Trumpa do Białego DomuTVN24

Tylko niektórzy europejscy przywódcy dostali noworoczne życzenia od Władimira Putina - zauważył węgierski portal Daily News Hungary. Życzeń nie dostali przywódcy czołowych państw Unii Europejskiej i USA.

Jak poinformowała służba prasowa Kremla, prezydent Rosji Władimir Putin wysłał telegramy świąteczne do przywódców krajowych Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) z wyjątkiem Mołdawii Północnej, a także do przywódców Abchazji i Osetii Południowej – przekazała agencja TASS.

Putin przesłał także serdeczne życzenia przywódcom Chin, Indii, Wietnamu, Laosu, Boliwii, Brazylii, Wenezueli, Kuby, Nikaragui, Syrii i Republiki Południowej Afryki.

Krótka lista europejskich przywódców

Wśród europejskich przywódców na liście rosyjskiego dyktatora znalazł się prezydent Turcji Recep Tayiip Erdogan, który spotykał się z Putinem w ostatnich miesiącach i aktywnie uczestniczył w zawieraniu umowy zbożowej, na mocy której możliwy był transport zbóż z Ukrainy.

Putin przesłał życzenia również do Watykanu. Papież Franciszek po rosyjskiej napaści na Ukrainę dopiero po 200 dniach zaapelował o wstrzymanie walk i wielokrotnie sprawiał wrażenie, jakby traktował zarówno agresora, jak ofiarę, na równi. Latem zwrócił się do rosyjskich katolików, zachęcając ich do kultywowania "dziedzictwa wielkiej Rosji", w tym imperatorów: carycy Katarzyny II i Piotra I, którzy wsławili się niszczeniem ukraińskiej odrębności. "Satysfakcję" z powodu tego wystąpienia wyraził wówczas rzecznik Kremla.

Kolejnym europejskim adresatem życzeń Putina jest prezydent Serbii - kraju, który nie przyłączył się do zachodnich sankcji wymierzonych w Rosję - Aleksander Vucić.

Następny wyróżniony przez Kreml przywódca to premier Węgier Viktor Orban, który jest jedynym unijnym przywódcą państwowym, który spotkał się z prezydentem Putinem po tym, jak za rosyjskim liderem został wydany list gończy Międzynarodowego Trybunału Karnego. Podczas spotkania, które odbyło się w październiku, Orban zapewniał, że Węgry "nigdy nie chciały konfrontacji z Rosją, lecz dążyły do rozwijania jak najbliższych z nią stosunków".

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP