Komisja Wenecka jest na etapie tłumaczenia projektu ustawy na język angielski. Później ustawę ocenią eksperci Komisji, nie czekając na planowane posiedzenie we wrześniu - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24.
Robimy wszystko, by zdążyć zanim sprawą zajmie się polski Senat - usłyszał reporter stacji, Michał Tracz w źródłach w Komisji. - Wszystko wskazuje na to, że opinia powinna być gotowa na początku przyszłego tygodnia - powiedział przedstawiciel KW.
- To będzie opinia wstępna. Tylko taką w takim trybie, Komisja może przygotować - dodał, również śledzący sprawę z Brukseli, nasz korespondent Michał Sokołowski, który kontaktował się z przedstawicielami Rady Europy.
W miniony czwartek Sejm uchwalił nową ustawę o TK opartą na propozycjach PiS. Wcześniej posłowie odrzucili ponad 40 poprawek zgłoszonych przez opozycję. Ustawa o Trybunale trafiła do Senatu, gdzie w czwartek zajmą się nią połączone komisje Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Ustawodawcza. W kolejnym tygodniu, w środę 20 lipca ustawą zajmie się Senat.
Zdążyć przed Senatem?
Początkowo w poniedziałek pojawiła się informacja o tym, że wstępna opinia Komisji w sprawie nowej ustawy o TK pojawi się jeszcze w lipcu. Informacje takie przekazywał rzecznik Rady Europy.
Kilka godzin później rzecznik RE w rozmowie z Polską Agencją Prasową potwierdził jednak informacje TVN24.
- Na tym etapie nasi eksperci nie widzieli jeszcze ustawy - powiedział Panos Kakawiatos. Jak wytłumaczył, czekają oni na tłumaczenie tekstu. Gdy je otrzymają, wydadzą "wstępną opinię" na początku przyszłego tygodnia.
Komisję o "pilne wydanie opinii" poprosił Sekretarz Generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland. Poinformował o tym w sobotę 9 lipca. Komisarz RE ds. Praw Człowieka ocenił, że ustawa "stwarza poważne zagrożenie dla praworządności".
Z pierwszych informacji przekazanych przez rzecznika RE wynikało, że Komisja bardzo szybko przystąpi do prac nad nową ustawą o Trybunale, przyjętą przez Sejm w czwartek (7 lipca).
Jagland wyjaśniał w ub. tygodniu, że poprosi o pilne sprawdzenie, czy ustawa uwzględnia opinię wydaną w marcu przez Komisję Wenecką na temat grudniowej nowelizacji ustawy o TK.
Wiosną Komisja Wenecka w wydanej opinii zaapelowała o publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z marca, co według niej byłoby punktem wyjścia z kryzysu. Ponadto KW podkreśliła, że osłabienie Trybunału stanowi zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa w Polsce.
Autor: adso//rzw / Źródło: TVN24, PAP