Donald Tusk zapowiada wsparcie dla agentów wojskowych służb specjalnych. - Chcemy skończyć z weryfikacją i umożliwić im pracę w normalnym wymiarze. Będę musiał przekonać do tego część polityków opozycji. A także prezydenta - powiedział Tusk podczas wizyty w polskiej bazie w Afganistanie.
- Natychmiast po powrocie do kraju będę go (prezydenta - red.) przekonywał, żeby nie blokował prac zmierzających do zapewnienia dobrych warunków pracy agentom polskiego wywiadu - zapowiedział Donald Tusk. - Chcę, żeby uwierzył, że nie chodzi w tej sprawie o grę polityczną, a o życie ludzi - dodał premier.
"Przepisy utrudniają żołnierzom wykonywanie misji"
Jego zdaniem, ich praca jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa polskim żołnierzom podczas misji zagranicznych, także tej w Afganistanie. - Mamy bardzo dobrych żołnierzy. Mamy chyba trochę gorszy sprzęt i jeszcze gorsze przepisy, które utrudniają żołnierzom odbywanie tej misji - powiedział premier.
Premier poinformował, że poprosił dowódców wojskowych o przygotowanie w trybie natychmiastowym notatki służbowej i wskazanie przepisów, które wymagają uproszczenia. - Żeby nie trzeba było tygodniami czekać np. na zakup koców. Natychmiast po powrocie przystąpimy do pracy nad wprowadzeniem nadzwyczajnych przepisów dotyczących misji - zapowiedział Donald Tusk.
Szmajdziński: trzeba odbudować służby specjalne
Były szef MON Jerzy Szmajdziński z SLD zaapelował do premiera, by szybko zakończyć weryfikację służb specjalnych i rozpocząć proces odbudowy polskich służb specjalnych. Jego zdaniem, nie trzeba jechać do Afganistanu, by przekonać się, że polski wywiad i kontrwywiad wojskowy zostały zniszczone.
Szmajdziński uważa, że "rząd Donalda Tuska stracił ostatni rok", bo nie chciał przejmować pełnej odpowiedzialności za odbudowę tych struktur. - Nie trzeba apelować do opozycji, trzeba po prostu działać - stwierdził były minister.
Kto blokuje nowelizację
Prezydent Lech Kaczyński skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności nowelizacji przepisów o Służbach Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego. Służby te powstały w miejsce zlikwidowanych Wojskowych Służb Informacyjnych.
Nowelizacja zakłada m.in., że żołnierze b. WSI, którzy wystąpili o weryfikację, ale nie zostali jej poddani, będą mogli pozostawać w rezerwie kadrowej dłużej niż ustawowe dwa lata. Zgodnie z obecnymi przepisami czas pozostawania w rezerwie niezweryfikowanych żołnierzy b. WSI upływa ostatecznie z końcem września.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: film:TVN24; fot. PAP