Turcy nie wpuścili niemieckiego dziennikarza

Merkel poświęca satyryka
Merkel poświęca satyryka
tvn24
Stosunki turecko-niemieckie są obecnie napięte w związku ze sprawą niemieckiego satyryka Jana Boehmermanna, oskarżonego o znieważenie prezydenta Turcji Erdoganatvn24

Prawa wjazdu na terytorium Turcji odmówiono we wtorek dziennikarzowi niemieckiej telewizji publicznej ARD Volkerowi Schwenckowi, który przyleciał do Stambułu z Kairu i zamierzał udać się na pogranicze turecko-syryjskie.

Schwenck, szef studia ARD w Kairze, został zatrzymany na stambulskim lotnisku. Na Facebooku zamieścił zdjęcie urzędowego formularza, informującego go o zakazie wjazdu na terytorium tureckie. Przyczyn nie podano. We wtorek wieczorem przyleciał z powrotem do Kairu.

Agencja dpa odnotowuje, że w przeszłości Schwenck często informował z opanowanych przez rebeliantów obszarów na północy Syrii; dziennikarze dostawali się tam z reguły przez Turcję. Ankara dość długo tolerowała takie przejazdy dziennikarzy, ale obecnie uznaje je za przypadki nielegalnego przekroczenia tureckiej granicy.

W minionych miesiącach wielu zagranicznym dziennikarzom odmówiono prawa wjazdu do Turcji. Były też przypadki wydalania dziennikarzy za nielegalne przekroczenie granicy turecko-syryjskiej.

Reuters pisze, że według jednej z tureckich osobistości oficjalnych dziennikarz był objęty zakazem wjazdu do Turcji.

Napięte stosunki

Stosunki turecko-niemieckie są obecnie napięte w związku ze sprawą niemieckiego satyryka Jana Boehmermanna, oskarżonego o znieważenie prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. 31 marca Boehmermann w swojej autorskiej audycji "Neo Magazin Royal" w niemieckiej telewizji publicznej ZDF odczytał uznany za pamflet wiersz zawierający liczne epitety pod adresem głowy tureckiego państwa.

Kanclerz Angela Merkel poinformowała w piątek, że rząd Niemiec przychylił się do wniosku władz Turcji i wyraził zgodę na ściganie Boehmermanna przez prokuraturę.

Niemieccy publicyści oraz opozycja zarzucają Merkel, że ze względu na kluczową rolę Turcji w planach walki z kryzysem migracyjnym ugięła się przed żądaniami Ankary.

Agencja dpa odnotowuje, że nie ma konkretnych oznak, które wskazywałyby na związek między sprawą Boehmermanna a niewpuszczeniem do Turcji Schwencka.

Autor: mw//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | VOA VOA