TVN24 | Świat

W Turcji "zatrzymano rosyjski statek z ukraińskim zbożem"

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kg
Źródło:
Reuters, PAP

Tureckie władze celne zatrzymały rosyjski statek towarowy Zhibek Zholy przewożący zboże, które zdaniem Ukrainy jest kradzione - poinformował ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar.

Ukraina wcześniej poprosiła Turcję o zatrzymanie pływającego pod rosyjską banderą statku towarowego Zhibek Zholy - wynika z dokumentu, do którego dotarli dziennikarze agencji Reuters.

Reporterzy Reutersa widzieli statek Zhibek Zholy zakotwiczony około kilometra od brzegu i poza portem Karasu w niedzielę, bez wyraźnych oznak ruchu na pokładzie.

- Mamy pełną współpracę. Statek stoi obecnie przy wejściu do portu, został zatrzymany przez władze celne Turcji - powiedział ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar w ukraińskiej telewizji państwowej. Dodał, że decyzja o losie statku zostanie podjęta w poniedziałek, a Ukraina liczy na konfiskatę zboża.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turcji nie odpowiedziało na prośbę Reutersa o komentarz.

Wcześniej przedstawiciel ukraińskiego MSZ informował, powołując się na informację z administracji morskiej, że na statek Zhibek Zholy załadowano około 4500 ton zboża z Berdiańska.

Ukraina oskarża Rosję o kradzież zboża

Jak podawał wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki, Rosjanie ukradli z okupowanych terenów ponad 25 procent zasobów zboża, czyli około 400 tys. ton z 1,5 mln ton zebranych przed inwazją.

25 czerwca przedstawiciele ukraińskich władz z Berdiańska przekazali, że do portu w tym mieście nad Morzem Azowskim wpłynął statek, który prawdopodobnie zabrał ostatnie zapasy zboża. Towarzyszyły mu rosyjskie okręty wojenne. Z innego okupowanego miasta południowo-wschodniej Ukrainy, Melitopola, Rosjanie wysyłają codziennie od 30 do 50 aut ze zbożem.

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Miliony ton ziarna są obecnie składowane w portach na wybrzeżu Morza Czarnego, blokowanych przez okręty wojenne Rosji

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kg

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości