Parlament Turcji uchwalił w środę ustawę antyterrorystyczną, która ma obowiązywać zamiast zniesionego kilka dni temu stanu wyjątkowego - poinformowała turecka agencja prasowa Anadolu.
Projekt ustawy został przedłożony w parlamencie przez rządzącą Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), która argumentowała, że nowe prawo jest niezbędne, aby uniknąć "spowolnienia" w walce z "grupami terrorystycznymi".
Według AFP, ustawa wzbudza w Turcji wiele kontrowersji, bowiem zawiera możliwość stosowania przez władze szeregu środków, wykorzystywanych w czasie obowiązywania stanu wyjątkowego.
Także w środę tureckie MSW zwróciło ponad 155 tys. paszportów unieważnionych w czasie stanu wyjątkowego. Paszporty zostały zwrócone małżonkom osób, które wcześniej zostały uznane przez państwo za podejrzane o udział w nieudanym puczu w 2016 roku.
Ponad dwa lata stanu wyjątkowego
Stan wyjątkowy przestał w Turcji obowiązywać w nocy z 18 na 19 lipca. Został wprowadzony dwa lata temu po stłumieniu zamachu stanu, którego celem było obalenie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podczas zajść w nocy z 14 na 15 lipca 2016 roku zginęło 250 osób.
Agencje podkreślają, że stan wyjątkowy, zgodnie z turecką konstytucją, pozwalał Erdoganowi i rządowi na obchodzenie parlamentu przy uchwalaniu ustaw oraz umożliwiał zawieszanie przestrzegania praw i swobód obywatelskich.
W następstwie udaremnionego zamachu stanu z 2016 roku tureckie władze w czasie stanu wyjątkowego regularnie dokonywały aresztowań. Według ONZ zatrzymano w sumie 160 tys. osób i zwolniono z pracy prawie taką samą liczbę funkcjonariuszy publicznych. Spośród tej grupy 50 tys. osób jest formalnie oskarżonych i przetrzymywanych w więzieniu na czas procesu.
Pozostający u władzy - najpierw jako premier, a następnie jako prezydent - Erdogan został ponownie wybrany na szefa państwa 24 czerwca, wygrywając wybory w pierwszej turze z wynikiem 52,6 proc. głosów. Na mocy nowej konstytucji, popartej przez nieznaczną większość w ubiegłorocznym referendum prezydent Turcji uzyskał szerokie uprawnienia. Będzie jednocześnie stał na czele rządu, będzie mógł tworzyć nowe ministerstwa, a także usuwać urzędników państwowych - wszystko bez zgody parlamentu.
Autor: pk//kg / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia - domena publiczna | Yıldız Yazıcıoğlu