Recep Tayyip Erdogan rozmawiał z Władimirem Putinem. Ponowił ofertę mediacji między Rosją a Ukrainą

Autor:
mjz/kab
Źródło:
TVN24
Putin i Erdogan spotkali się w Soczi. Nagranie archiwalne
Putin i Erdogan spotkali się w Soczi. Nagranie archiwalne
Reuters Archiwum
Reuters Archiwum Putin i Erdogan spotkali się w Soczi. Nagranie archiwalne

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem ponowił swoją ofertę mediacji w sprawie zakończenia konfliktu na Ukrainie - podało biuro prasowe Erdogana. Według mediów rosyjskich Erdogan i Putin rozmawiali także o wymianie rannych więźniów z Ukrainą oraz o utworzeniu hubu gazowego w Turcji.

"Podczas rozmowy prezydent Erdogan powtórzył, że Turcja jest gotowa podjąć się zadania mediacji w celu ustanowienia trwałego pokoju między Rosją a Ukrainą" - napisano w komunikacie. Dodano, że przywódcy obu krajów omawiali również kwestie korytarza zbożowego i eksportu amoniaku przez Morze Czarne oraz rozmawiano o konkretnych działaniach w projekcie przerabiania rosyjskiego zboża na mąkę w Turcji i wysyłania go do potrzebujących krajów afrykańskich.

Według mediów rosyjskich Erdogan i Putin rozmawiali także o wymianie rannych więźniów z Ukrainą oraz o utworzeniu hubu gazowego w Turcji. "Wśród priorytetów jest współpraca w sektorze energetycznym, w tym dostawy rosyjskiego gazu ziemnego i utworzenie regionalnego hubu gazowego w Turcji" - przekazał Kreml.

Wcześniej turecki dziennik "Hurriyet" informował, że rzecznik praw obywatelskich Turcji Seref Malkoc zaproponował swoim odpowiednikom z Ukrainy i Rosji utworzenie korytarza humanitarnego przez Stambuł. Tą drogą mogliby być ewakuowani ranni żołnierze obu walczących stron oraz cywile z miejsc objętych działaniami zbrojnymi, głównie dzieci.

Recep Tayyip Erdogan w rozmowie z Władimirem Putinem. Zdjęcie archiwalneMurat Kula/Anadolu Agency via Getty Images

Kolejna rozmowa między Putinem a Erdoganem

Prezydent Turcji od początku zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku często rozmawia zarówno z rosyjskim dyktatorem, jak i z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Działania mediacyjne Ankary doprowadziły między innymi do wymiany więźniów na dużą skalę między Rosją a Ukrainą, a także do wypracowania umów odblokowujących eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego.

Zełenski podziękował Erdoganowi za przywrócenie umowy zbożowej z Rosją

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Murat Kula/Anadolu Agency via Getty Images

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP