Erdogan: Putin być może odwiedzi nasz kraj

Źródło:
PAP
Putin i Erdogan spotkali się w Soczi. Nagranie archiwalne
Putin i Erdogan spotkali się w Soczi. Nagranie archiwalne
Reuters Archiwum
Putin i Erdogan spotkali się w Soczi. Nagranie archiwalne Reuters Archiwum

Prezydent Turcji poinformował, że Władimir Putin być może odwiedzi Turcję 27 kwietnia. Zdaniem Recepa Tayyipa Erdogana do wizyty może dojść przy okazji inauguracji pierwszego w Turcji reaktora jądrowego, zbudowanego przez rosyjską firmę energetyczną Rosatom.

- Istnieje możliwość, że Putin przyjedzie 27 kwietnia, albo połączymy się online z ceremonią inauguracyjną i razem zrobimy pierwszy krok w Akkuyu - powiedział Recep Tayyip Erdogan dla prywatnego nadawcy ATV.

Jak pisze agencja Reuters, Kreml w poniedziałek zaprzeczył tureckim doniesieniom, jakoby Putin planował wizytę w Turcji.

Recep Tayyip Erdogan w rozmowie z Władimirem PutinemMurat Kula/Anadolu Agency via Getty Images

Projekt budowy czterech reaktorów o wartości 20 miliardów dolarów i mocy 4800 megawatów w śródziemnomorskim mieście Akkuyu pozwolił Turcji dołączyć do grona krajów posiadających cywilną energię jądrową.

Turcja nie jest sygnatariuszem Statutu Rzymskiego

Na początku tego miesiąca Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania Putina w związku ze zbrodniami wojennymi na Ukrainie. Turcja nie jest jednak sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, na podstawie którego działa MTK.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Murat Kula/Anadolu Agency via Getty Images