Dwa dni po anulowaniu przez komisję wyborczą głosowania na burmistrza Stambułu, główna partia opozycyjna CHP zwróciła się w środę do władz Turcji o unieważnienie także ubiegłorocznych wyborów prezydenckich i parlamentarnych.
ANULOWANE WYBORY W STAMBULE. DLACZEGO TAK SIĘ STAŁO I CO TO OZNACZA? ANALIZA EKSPERTA DLA TVN24.PL >
Republikańska Partia Ludowa (CHP) utrzymuje, że członkowie komisji we wszystkich wyborach byli wybierani w ten sam sposób, stąd także inne ubiegłoroczne i tegoroczne głosowania powinny być nieważne.
Oznaczałoby to między innymi unieważnienie ubiegłorocznych wyborów prezydenckich i parlamentarnych, a także całości wyborów w Stambule, również głosowania do rady miasta, w której większość zdobyła rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).
Wybory burmistrza Stambułu, które odbyły się 31 marca, z przewagą zaledwie 13 tys. głosów wygrał kandydat CHP Ekrem Imamoglu, pokonując kandydata rządzącej w Turcji AKP Binalego Yildirima. Wcześniej politycy AKP sprawowali władzę w Stambule przez 25 lat.
Anulowane wybory w Stambule
W poniedziałek turecka Wysoka Komisja Wyborcza (YSK) unieważniła wybory burmistrza Stambułu i nakazała je zorganizować ponownie 23 czerwca ze względu na domniemane powiązania niektórych członków komisji wyborczych z "organizacją terrorystyczną".
Z czterech marcowych głosowań - na burmistrza, do rady miasta, do rady prowincji oraz na lokalne stanowiska urzędnicze - YSK nakazała powtórkę jedynie wyborów burmistrza, które AKP przegrała.
YSK ogłosiła, że 43 członków komisji wyborczych utrzymywało kontakty z organizacją Fethullaha Gulena, oskarżanego przez rząd Turcji o zorganizowanie udaremnionego zamachu stanu z 2016 roku. Zarządziła wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec członków komisji okręgowych, którzy dopuścili osoby bez uprawnień do liczenia głosów w komisjach niższego szczebla.
Autor: ft//rzw / Źródło: PAP, Reuters