Zatrzymana za obrazę prezydenta. Niespodziewany finał tureckich wakacji

Źródło:
PAP
Do Turcji najdrożej, ale wszystko jest wliczone
Do Turcji najdrożej, ale wszystko jest wliczone
tvn24
Do Turcji najdrożej, ale wszystko jest wliczonetvn24

42-letnia Holenderka tureckiego pochodzenia została zatrzymana w Antalyi nad Morzem Śródziemnym za obrazę prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana - podały w sobotę media holenderskie i tureckie.

Według holenderskiego dziennik "De Telegraaf" kobieta, która przebywała na wakacjach na południowym wybrzeżu Turcji, została sfilmowana telefonem komórkowym w kawiarni, gdy wypowiadała się obraźliwie na temat Erdogana. Z relacji tureckiego dziennika "Milliyet" wynika, iż 42-latka ostro krytykowała tureckiego prezydenta, a świadkowie mieli zgłosić to policji. "Po ustaleniu tożsamości kobiety policja podjęła decyzję o jej zatrzymaniu pod zarzutem znieważenia prezydenta Turcji" - informuje "Milliyet".

Antalya w TurcjiShutterstock

Kolejny przypadek

To już kolejny taki przypadek, od kiedy rok temu turecki sąd nakazał aresztowanie na czas procesu 52-letniej dziennikarki telewizyjnej Sedef Kabas w związku z zarzutami znieważenia prezydenta kraju Recepa Tayyipa Erdogana, za co grozi od roku do czterech lat więzienia.

Od czasu objęcia władzy przez Erdogana w 2014 roku w Turcji dziesiątki tysięcy osób zostały oskarżone i skazane za przestępstwo znieważenia prezydenta. Oficjalne dane wskazują, że między 2014 a 2020 rokiem wszczęto ponad 160 tysięcy dochodzeń, wniesiono ponad 35 tysięcy aktów oskarżenia i skazano blisko 13 tysięcy osób.

Autorka/Autor:mp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock