Symboliczny gest i zapowiedź poprawy stosunków na linii Turcja-Egipt

Autor:
momo//now
Źródło:
Reuters
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas kolacji z okazji szczytu NATO w Madrycie
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas kolacji z okazji szczytu NATO w MadrycieReuters Archive
wideo 2/3
Reuters ArchivePrezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas kolacji z okazji szczytu NATO w Madrycie

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że proces budowania dobrych relacji z Egiptem rozpocznie się od spotkania ministrów obu państw. Podkreślił, że od tego momentu rozmowy między Ankarą i Kairem będą się rozwijać. Wyraził także otwartość na normalizację stosunków z Syrią.

W zeszłym tygodniu w Katarze doszło do symbolicznego gestu. Po latach napięć między oboma krajami, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan uścisnął dłoń prezydentowi Egiptu Abdelowi Fattahowi al-Sisiemu. Władze w Kairze w wydanym później oświadczeniu określiły to jako nowy początek w stosunkach dwustronnych.

W telewizyjnym programie dyskusyjnym nagranym w sobotę w tureckiej prowincji Konya Erdogan powiedział, że on i Sisi rozmawiali przez około pół godziny do 45 minut na spotkaniu na marginesie mistrzostw świata w Katarze.

- Powiedzieliśmy sobie: zainaugurujmy regularne spotkania naszych ministrów niższego szczebla. Z czasem poszerzymy te rozmowy - mówił Erdogan, relacjonując swoją rozmowę z Sisim. - Tak jak sprawy są obecnie na dobrej drodze z Egiptem, podobnie mogą wrócić na właściwe tory w przypadku Syrii - dodał.

Trudne relacje z Egiptem

Agencja Reutera przypomina, że relacje na linii Ankara-Kair pozostają napięte od czasu, gdy Sisi jako ówczesny szef egipskiej armii stanął na czele puczu, który w 2013 roku zakończył się obaleniem Mohameda Mursiego z Bractwa Muzułmańskiego, silnie wspieranego przez Erdogana.

Reuters zwraca uwagę, że od zeszłego roku władze Turcji podejmują wysiłki na rzecz normalizacji stosunków z Egiptem, ZEA, Izraelem i Arabią Saudyjską.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości