Turcja blokuje Rasmussena


Przywódcy NATO nie osiągnęli w piątek porozumienia w sprawie nowego sekretarza generalnego Sojuszu - potwierdził wcześniejsze doniesienia rzecznik NATO James Appathurai. Kandydaturę premiera Danii Andersa Fogha Rasmussena zablokowała Turcja. Jak dowiedziała się TVN24 kandydaturę Duńczyka poparł prezydent Lech Kaczyński.

Inga Rosińska (TVN24) o zablokowaniu kandydatury duńskiego premiera
Inga Rosińska (TVN24) o zablokowaniu kandydatury duńskiego premieraTVN24

- Decyzja nie zapadła. Dyskusja w sprawie następcy Jaapa de Hoopa Scheffera będzie kontynuowane jutro - powiedział Appathurai dziennikarzom późnym wieczorem w piątek. Nie chciał jednak powiedzieć, jakie kandydatury omawiano w Badan-Baden i kto się im sprzeciwiał. - To dwudniowy szczyt. Nic nie jest uzgodnione, dopóki wszystko nie jest uzgodnione. Nikt się nie sprzeciwił, że jest sens, by rozmowy kontynuować jutro - powiedział.

Dyplomaci: To turcja blokuje

Nieoficjalne informacje, że to Turcja postawiła Rasmussenowi weto, pośrednio potwierdził tamtejszy premier Recep Tayyip Erdogan. Jak donoszą agencje, późnym wieczorem w piątek zaapelował w Ankarze o nowego kandydata. Wcześniej oświadczył nawet, że "osobiście sprzeciwia się" powołaniu Rasmussena na sekretarza generalnego NATO. A poparcie Turcji jest potrzebne, bo do wyboru szefa NATO konieczny jest konsensus.

Od początku, gdy na giełdzie nazwisk pojawiła się kandydatura duńskiego premiera, mówiło się o tym, że Turcy mogą zablokować jego kandydaturę. Mają mu bowiem za złe zachowanie po opublikowaniu w duńskiej prasie karykatur Mahometa.

Inni chcą Rasmussena

Szybką decyzję w sprawie wyboru sekretarza generalnego zapowiedziała wcześniej kanclerz Niemiec Angela Merkel. Ta decyzja miała zapaść już w piątek. Ale po godz. 22 źródła dyplomatyczne poinformowały, że negocjacje zostały przełożone ba Jak zaznaczyła, wiele krajów Sojuszu właśnie Rasmussena życzyłoby sobie na czele NATO.

- Wiele razy mówiliśmy, że Rasmussen to dobry kandydat, i wierzę, że uda nam się dziś wieczorem wszystkich przekonać, że tak jest - stwierdziła Angela Merkel na wspólnej z prezydentem Barackiem Obamą konferencji prasowej w Baden-Baden, gdzie wieczorem rozpoczął się dwudniowy szczyt NATO.

Polski prezydent go poparł

Tuż przed rozpoczęciem szczytu NATO premier Donald Tusk potwierdził, że Polska nie sprzeciwi się, jeśli inne państwa NATO dojdą do porozumienia ws. przyszłego szefa Sojuszu. Nawet, jeśli nie będzie nim Radosław Sikorski.

Jak dowiedziała się Inga Rosińska, korespondentka TVN24 w Brukseli, kandydaturę Rasmussena poparł prezydent Lech Kaczyński. nie wiadomo jednak na razie czy deklaracja polskiej delegacji padła przed czy po tureckim wecie.

Źródło: TVN24, PAP