Trzeci wybuch na Majorce

Aktualizacja:

Na Majorce wybuchły trzy bomby - potwierdził hiszpański rząd. Jak na razie nie ma informacji o jakichkolwiek ofiarach eksplozji. 30 lipca w zamachu na tej hiszpańskiej wyspie, do którego przyznała się ETA, zginęły dwie osoby.

W niedzielę pierwsza eksplozja nastąpiła w restauracji La Rigoletto przy plaży Playa de Can Tere Antoni w Palma de Mallorca. Bomba była ukryta w toalecie w damskiej torbie plażowej. Playa de Can Tere Antoni, to miejsce tłumnie uczęszczane przez turystów, niedaleko przystani jachtowej i dworca lotniczego.

Wkrótce po wybuchu w restauracji nastąpił drugi - w innej restauracji, Enco. Kilka godzin później hiszpański rząd poinformował, że doszło także do trzeciego wybuchu - tym razem na centralnym placu głównego miasta Majorki.

Hiszpańskie media informowały, że w pierwszych dwóch zamachach nikt nie został ranny.

Ostrzeżenie o eksplozji

O zamachu ostrzeżono władze telefonicznie. Dzwoniąca o godz. 11.30 osoba podała się za członka ETA i ostrzegła o wybuchu, który miał nastąpić pomiędzy godz. 12 a godz. 18.

Restauracja i inne lokale w jej sąsiedztwie zostały ewakuowane. CNN, powołując się na swoje źródła, podaje jednak, że anonimowy rozmówca ostrzegał o trzech ładunkach wybuchowych.

Seria wakacyjnych zamachów

Niedzielna eksplozja na Majorce, to niemal powtórka scenariusza z 30 lipca. Tam również podłożono dwie bomby. Wtedy jednak w eksplozji pod samochodem gwardii cywilnej zginęło dwóch jej funkcjonariuszy. Drugą bombę w porę rozbrojono.

Chociaż od początku o zamach - i dwa inne: 19 czerwca, w baskijskiej miejscowości Arrigorriaga oraz 29 lipca w Burgos - podejrzewano terrorystów z ETA, to baskijscy separatyści przyznali się do odpowiedzialności za ataki dopiero w niedzielę rano.

50 lat terroru

ETA (Euskadi Ta Askatasuna - Kraj Basków i Wolność) powstała 31 lipca 1959 roku. Od pierwszego zamachu, który spowodował ofiary śmiertelne w czerwcu 1968 roku, organizacji przypisuje się odpowiedzialność za śmierć 828 osób. Od 2001 roku ETA jest na liście organizacji terrorystycznych Unii Europejskiej i USA. Separatyści domagają się utworzenia niepodległego państwa baskijskiego w rejonie północnej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji.

ETA jest związana z partią Batasuna, zdelegalizowaną w 2003 roku, która nie reprezentacji w parlamencie.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ZAMACHACH ETA

Źródło: elpais.com, Reuters, CNN, PAP