Trzaskowski: propozycja UE ws. imigrantów "zmierza w dobrym kierunku"

Trzaskowski: decyzja Berlina to nie powód do histerii
Trzaskowski: decyzja Berlina to nie powód do histerii
tvn24
Rafał Trzaskowski brał udział w spotkaniu ministrów ds. europejskichtvn24

- Cały czas trwają negocjacje i będą toczyć się przez najbliższe dni - powiedział wiceminister MSZ Rafał Trzaskowski, który wziął w Brukseli udział w spotkaniu ministrów ds. europejskich. Wyjaśnił, że dyskutowany w jego trakcie plan Komisji Europejskiej dotyczący przyjęcia imigrantów spełnia wiele postulatów, jakie Polska zgłaszała od początku.

Trzaskowski zastrzegł, że jest za wcześnie, by mówić o liczbie uchodźców, jaką gotowa będzie przyjąć Polska w ramach planu rozdziału między kraje UE dodatkowych 120 tys. uchodźców.

- Cały czas trwają negocjacje i będą toczyć się przez najbliższe dni. Rzeczywiście propozycja (szefa KE Jean-Claude'a - red.) Junckera zmierza w dobrym kierunku, bo jest w niej wiele postulatów, o których mówiliśmy od samego początku, przede wszystkim dotyczących zabezpieczenia granicy (...), kwestii rozdzielenia uchodźców od imigrantów ekonomicznych i kontroli, jeżeli chodzi o bezpieczeństwa tych ludzi - powiedział Trzaskowski dziennikarzom po zakończeniu spotkania ministrów ds. europejskich w Brukseli.

Zaznaczył jednak, że "diabeł tkwi w szczegółach", bo należy zagwarantować, że te postulaty zostaną faktycznie wdrożone.

Nadzwyczajny szczyt

Propozycje Komisji Europejskiej będą tematem nadzwyczajnego szczytu ministrów spraw wewnętrznych państw UE, który rozpocznie się dziś w Brukseli o godz. 15. Polskę będzie reprezentować wiceszef MSW Piotr Stachańczyk.

Według projektu wniosków końcowych spotkania ministrowie mają uznać, że plan KE dotyczący relokacji dodatkowych 120 tys. uchodźców jest dobrą podstawą do dyskusji. Zdaniem Trzaskowskiego taka deklaracja otwierałaby negocjacje, które będą toczyć się przez najbliższe dni.

Polski minister uważa również, że ostateczna decyzja powinna zapaść na drodze konsensusu, a nie w głosowaniu; do podjęcia decyzji w sprawie nadzwyczajnej relokacji uchodźców wystarczyłaby kwalifikowana większość głosów w Radzie UE.

Dopiero po decyzji w sprawie nadzwyczajnych działań, które pozwolą złagodzić kryzys migracyjny, rozpoczną się - zdaniem Trzaskowskiego - rozmowy o wprowadzeniu stałego systemu relokacji uchodźców, który byłby uruchamiany automatycznie w przypadku kryzysowej sytuacji. Taki trwały system również proponuje Komisja Europejska. Według polskich źródeł dyplomatycznych do tej pory propozycje KE dotyczące punktów, na których zależy Polsce, nie były dość konkretne i szczegółowe, aby zagwarantować ich skuteczną realizację.

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: ts\mtom / Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty: