To nie zamach stanu, to kontuzja kostki. Albo dwóch kostek

Świat

Kim Dzong Un rządzi Koreą od 2011 roku

Kilkutygodniowa nieobecność Kim Dzong Una w północnokoreańskim życiu publicznym to już wystarczająca podstawa dla milionów internautów i niektórych mediów, by pospekulować, czy w Korei Północnej aby na pewno nie doszło do zmiany władzy. Mimo że wiele wskazuje na to, że nie doszło.

- Mogę tylko powiedzieć, że nie mam potwierdzenia tych doniesień. Widzieliśmy je, ale nie mamy żadnego potwierdzenia - tak rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki skomentowała rozlewające się szczególnie po chińskim internecie doniesienia o tym, jakoby Kim Dzong Un został odsunięty od władzy.

Powodem plotek jest fakt, że Kim nie był widziany publicznie od 3 września, gdy wraz z żoną pojawił się na koncercie. I chociaż kilka dni temu państwowa telewizja w Pjongjangu podała, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un "odczuwa dyskomfort", wobec czego ograniczył aktywność, nie zaspokoiło to żądzy wiedzy wielu ciekawych Korei obserwatorów.

Kostka albo dwie

Pjongjang oficjalnie nie podał przyczyn "dyskomfortu", ale w nagranym z wyprzedzeniem filmie dokumentalnym, który media państwowe opublikowały w czwartek, widać, że Kim ma wyraźne problemy z chodzeniem. - Wnioskując po jego chodzie, wygląda na to, że cierpi na artretyzm, chorobę spowodowaną dietą i predyspozycjami genetycznymi - oceniał ekspert Michael Madden z portalu analitycznego 38 North.

Południowokoreańska gazeta "Chosun Ilbo" ma jeszcze bardziej prozaiczne wytłumaczenie niedyspozycji Kima. Zdaniem informatorów dziennika tajemniczy "dyskomfort" to nic innego jak kontuzja kostek. Zdaniem tego samego źródła zaniedbanie urazu jednej kostki w czerwcu doprowadziło do kontuzji drugiej kostki, co z kolei zmusiło Kima do poddania się zabiegowi w szpitalu.

Według informatora do urazów przyczyniło się forsowne tempo Kima w podróżowaniu po kraju, gdzie przywódca otwiera lub wizytuje kolejne fabryki, przedszkola czy farmy ryżu. Na zdjęciach publikowanych przez media w Pjongjangu wyraźnie jednak widać, że Kim Dzong Un szybko przybrał na wadze od dojścia do władzy przed kilku laty, co z pewnością ma wpływ na kondycję kostek wodza.

Autor: mtom / Źródło: Washington Post, Yonhap, PAP