"To był koszmarny rok dla słoni"

 
sxc.huW 2011 r. zabito co najmniej 2,5 tys. słoni

TRAFFIC, organizacja monitorująca życie dzikich zwierząt, poinformowała w czwartek, że rok 2011 jest rokiem rekordowego mordowania słoni, sądząc po ilości skonfiskowanej kości słoniowej. Jest też najgorszy odkąd - 22 lata temu - zakazano handlu kością słoniową.

W bieżącym roku skonfiskowano ilość kości słoniowej, która wskazuje na to, że zabito co najmniej 2500 tych zwierząt.

Chłonny rynek azjatycki

TRAFFIC twierdzi, że w Azji rosną w siłę gangi zajmujące się przemytem i handlem kością słoniową; największa część skonfiskowanych w mijającym roku kłów była przemycana z Afryki do Azji.

To jest najgorszy rok odkąd przez 23 lata zbieramy dane (...) To był koszmarny rok dla słoni. Tom Milliken, ekspert TRAFFIC

Ekspert organizacji Tom Milliken powiedział w czwartek, że ekolodzy na razie przegrywają z przestępcami wojnę o zachowanie słoni, jako gatunku. W większości wypadków nawet konfiskaty wielkich partii przemycanej kości słoniowej nie kończą się aresztowaniem winnych. - To jest najgorszy rok odkąd przez 23 lata zbieramy dane (...) To był koszmarny rok dla słoni - dodał Milliken.

Dziesiątkowane w Afryce

Pozarządowa organizacja Environmental Investigation Agency, zajmująca się śledzeniem faktów niszczenia środowiska naturalnego i zabijania zagrożonych gatunków zwierząt, ocenia, że tylko w tanzańskim rezerwacie Selous Game zabija się co miesiąc 50 słoni.

W Malezji przechwycono 21 grudnia setki kłów słoniowych o wartości 1,3 mln dolarów. Znajdowały się one w kontenerach, w których oficjalnie przewożono z Afryki eksponaty sztuki ludowej.

Zagrożony gatunek?

Słonie w kulturach azjatyckich są symbolem mądrości i słyną z inteligencji i dobrej pamięci. Naukowcy dowodzą, że zwierzęta te dorównują bystrością delfinom i małpom.

W opublikowanym w mijającym roku artykule na łamach magazynu "Proceedings of the National Academy of Sciences" autorzy wykazują, że poszczególne okazy słoni cechuje niezwykła inteligencja, a stada są zdolne do pracy grupowej i "posiadają umiejętność współpracy oraz rozumieją wartość pracy w grupie". Naukowcy przypisują słoniom zdolność do odczuwania współczucia, altruizmu, samoświadomość (zdolność do rozpoznawanie swego odbicia w lustrze) i umiejętność drobnego modyfikowania narzędzi (np. gałęzi), którymi chcą się posłużyć.

Zagrożenie jakie dla przetrwania słoni afrykańskich stanowią kłusownicy jest ogromne i może doprowadzić do wytępienia gatunku. Wielkie, długo dojrzewające ssaki nie mają się gdzie ukryć i łatwiej jest je upolować niż mniejsze zwierzęta. W Azji populacja słoni zmniejsza się ze względu na kurczące się ich środowisko naturalne, ograniczane przez rozwój terenów uprawnych, infrastruktury i miast.

W Afryce na początku XX wieku żyło - według przybliżonych szacunków - 5-10 mln słoni. Polowania i kurczące się ich naturalne środowisko zmniejszyło liczbę tych zwierząt do poniżej 500 tys. pod koniec minionego stulecia.

Po wprowadzeniu zakazu zabijania słoni dla ich kłów liczba tych największych ssaków lądowych przestała w Afryce spadać. W 2007 roku w Afryce na wolności żyło od 470 tys. do 690 tys. słoni.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości